Zabytki

Arcykolegiata w Tumie

Archikolegiata Tum_00000

Tum to byl owego dnia ostatni postój, właściwie to przyjechaliśmy na miejsce troche za późno bo drzwi do archikolegiaty były już zamknięte i nie udało mi się nakręcić prawie nic z wnętrza. Wszystko przez to, że przyjazd rycerstwa na zamek w Łęczycy się opóżnił o dobrą godzinę a to był gwóźdź programu tego dnia więc musieliśmy poczekać.

Tum to taka mała wieś w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, oddalona o 3km na wsch. od Łęczycy. Obiekt dla, którego trzeba tam pojechać to Kolegiata Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego, budowla romańska, która pomimo licznych zawikłanych dziejów zachowała do dziś swój pierwotny zarys.

Kolegiata w Tumie to trójnawowa, sześcioprzęsłowa emporowa bazylika dwuchórowa.

Arcybiskup gnieźnieński Jakub ze Żnina w 1141 rozpoczął na miejscu dawnego opactwa budowę kolegiaty. Prace nadzorował biskup płocki Aleksander z Malonne. Konsekracja kościoła odbyła się 21 maja 1161; wziął w niej udział m.in. następca zmarłego około 1148 arcybiskupa Jakuba, arcybiskup Janik, a także wszyscy polscy biskupi i książęta. Kościół jako patronów otrzymał – tak jak znajdujące się tu wcześniej benedyktyńskie opactwo – Najświętszą Marię Pannę i św. Aleksego.

Od tego czasu w kolegiacie tumskiej odbyło się 21 synodów prowincjonalnych, nazywanych synodami łęczyckimi. Pierwszy z nich zwołano w 1181, ostatni odbył się w 1547.

W muzeum na zamku w Łęczycy możemy oglądać fragmenty dekoracji architektonicznej pochodzącej z kolegiaty w Tumie, głównie głowice kolumn i archiwolty łuków.

Jeśli chodzi o kolegiatę to nie wchodząc do środka możemy obejrzeć dokładnie portal północny, to ten na przeciwko wejścia zaraz, nad nim, nad naszymi głowami umieszczona jest postać Marii adorowanej przez dwa aniołki z lilią i krzyżem w dłoniach. To są symbole Zwiastowania i Męki Chrystusa.

Jeśli ktoś planuje wycieczkę do Łęczycy, zobaczy sobie zamek, zwiedzi muzeum, na prawdę warto przejechać 10 min do tej małej wioski Tum, Kolegiata stoi przy drodze i trudno jej nie zauważyć.

[salbumphotos=14,72,6]