Zabytki, Zamki

Baranów Sandomierski

Już Jan Długosz pisał w swych kronikach, że istniał w tym miejscu w XV wieku rycerski dwór obronny, należący do rodziny Baranowskich herbu Grzymała. Pozostałości tego dworu zachowały się do dziś w piwnicach pałacu.

Nasza ekipa w wędrówce po Polsce nie mogła pominąć „małego Wawelu” jak nazywa się potocznie zamek baranowski. Gdy dotarliśmy na miejsce w niedzielę wczesnym popołudniem, okazało się, że w murach zamku organizowany jest turniej szachowy. Idąc korytarzami przeciskaliśmy się miedzy stolikami szachowymi. W przerwach między kolejnymi „meczami” przyszli „Kasparovowie” wymieniali się uwagami o strategiach, taktykach szachowych itd. W sumie zamek to idealne miejsce do rozegrania takiego turnieju wszak szachy to gra królewska.

Wróćmy jeszcze do samego zamku. Projekt budowli opracował najprawdopodobniej Santi Gucci – jeden z najwybitniejszych architektów i rzeźbiarzy renesansu działających w Polsce. Z pochodzenia Włoch, ceniony przez królów polskich, dla których projektował zamki w Niepołomicach, Książu Wielkim, Łobzowie, wreszcie w Baranowie.

Na „rękę” Gucciego wskazują detale rzeźbiarskie oraz cała forma architektoniczna, jednak budowę kończyli już po śmierci Gucciego jego uczniowie. Zamek założony jest na planie prostokąta z czterema cylindrycznymi narożnymi basztami oraz prostokątną bramą wjazdową. Z okresu Leszczyńskich (od 1578 do 1682r.), którzy mieszkali tu przez ponad sto lat, pochodzą bogate sztukaterie, przypisywane Janowi Baptyście Falconiemu, zachowane w sklepieniu baszty północno – wschodniej.

Podziwiając architekturę wnętrz i samego zamku nie można pominąć ogrodu, o którym pisze poeta:

Kwiaty ogrodowe przy codziennej gali, 
W purpurze chodzą w tej, co ją raz wdziali. 
Cieszy się Flora, że piękne partery, 
Pod jej dozorem wszystkich wabią oczy. 
Chodząc pomiędzy gazony, kwatery, 
Każdy kwiat z pączka ledwo nie wyskoczy.

Elżbieta DrużbackaRok na cztery części rozdzielon

DojazdZ południa Polski, jedziemy drogą nr 79 z Krakowa do Sandomierza. W miejscowości Łoniów trzeba skręcić w prawo na drogę nr 9 i po 9 km ponownie w prawo, tym razem na drogę nr 985 prowadzącą do Baranowa Sandomierskiego.

Z północy drogą nr 7 (S7) do Radomia, obwodnicą radomską do drogi nr 9 przez Iłżę, Ostrowiec Świętokrzyski do Opatowa, tu kierujemy się na Sandomierz. W Sandomierzu przejeżdżamy przez Wisłę i skręcamy na Tarnobrzeg drogą nr 723. W Tarnobrzegu kierujemy się na Baranów Sandomierski drogami nr 871 a następnie 986.

W mieście należy jechać cały czas główną drogą, aż zobaczy się kierunkowskaz do zamku. Wówczas trzeba podążać za jego wskazaniem.

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek w Baranowie Sandomierskim

loading map - please wait...

Zamek w Baranowie Sandomierskim 50.501895, 21.535627
Tags : ,