Bazylika w Krzeszowie

To jest według mnie najładniejsza Bazylika w Polsce, zrobiła na mnie ogromne wrażenie, jedynym minusem jest chyba tylko to, że jest prawie na samym końcu Polski, choć patrząc z drugiej strony…

Jak jest duża ? Na wieżach umieszczone są figurki, z dołu wydają się bardzo małe ale w rzeczywistości mają około 2m wysokości, już sama fasada i rzeźby wywołują na zwiedzającym efekt wow.

Koło światyni, po lewej stronie kupujemy bilety wraz z elektronicznymi przewodnikami. Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tego ale to takie sprytne urządzenie że w zależności gdzie jesteśmy na terenie Bazyliki uruchamia się nam odpowiedni kawałek tekstu czytanego przez lektora. Od razu wspomnę, że trzeba sobie zarezerwować ponad godzinę, bo na prawdę jest tyle ciekawych rzeczy do wysłuchania.

Mamy historię, opisy rzeźb, obrazów, ołtarza, malowideł, są krypty, cmentarz na którym pochowani są opaci klasztoru cystersów i krótka ich historia, oczywiście tylko tych najbardziej zasłużonych dla zakonu. Można iść zgodnie z przewodnikiem, można też wybrać co nas najbardziej interesuje. Polecam oczywiście tą pierwszą opcję.

Na koniec jeszcze wspomnę o restauracji zaraz po prawej strony od wejścia na teren opactwa, mamy tam prawdziwy kominek i w jesienne chłodne i krótkie już dni to idealne miejsce żeby zjeść obiad.

[salbumphotos=96,72,5]