Polska

Brochów – Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą

Kampania Wrześniowa, 1939 rok, mała wieś położona nad bzurą, czołgi, wozy pancerne, motocykle, broń automatyczna. Rok 2009, 8 już rekonstrukcja, dobrze ponad 2000 osób, pełno samochodów, przygotowane parkingi, policja i drogówka w gotowości. Miejsce te same, tylko spora różnica w czasie.

Brochów , to mała wieś położona na zach od Puszczy Kampinoskiej i na pn od Sochaczewa, to w tych okolicach w dniach 9-22 września Armia gen Kutrzeby przebijała się do Warszawy, to ogladając tą rekonstrukcję możemy podziwiać polską kawalerię, ułanów jazłowieckich, przypominającą ostatnią szarżę jaka miała miejsce w Wólce Węglowej koło Warszawy, to ostatnia faza pokazów a wcześniej, czołgi i wozy w świetnym stanie, poruszające sie sprawie po polu, efekty specjalne i pirotechniczne, dym i ogień, strzały i wybuchy, mundury, konie, statyści.

Brochów to także miejsce gdzie rodzice Fryderyka Chopina wzieli ślub a on sam został ochrzczony. Kościół parafialny Rocha i Jana Chrzciciela znajduje się w centrum wsi i nie można go nie zauważyć. Widać go też jeśli ktoś jechał kiedyś tą kolejką wąskotorową, którą można się przejechać z Muzeum Koleji w Sochaczewie do wsi Tułowice na skraju Puszczy Kampinoskiej.

Takie rekonstrukcje robią się coraz bardziej popularne, bylismy już na kilku podobnych w tym roku, szczególnie duże wrażenie zrobiła na nas Bitwa pod Grunwaldem, material z tej inscenizacji pojawi się kiedyś na naszej stronie, przyciągają coraz wiecęj miłośników historii ale też ludzi, którzy chcą spędzić czas w ciekawy sposób.

Tym razem nagłośnienie było tylko z przodu pola na którym odbywała się bitwa, tam gdzie była trybuna honorowa dla vipów, my akurat staliśmy z tyłu, mało było słychać ale za to były o wiele lepsze warunki do kręcenia filmu. Z tej pozycji oczywiście nie dało się wszyskiego zobaczyć, ale to może i dobrze, będzie pretekst aby odwiedzić jeszcze kiedyś Brochów na następnych rekonstrukcjach, które z pewnością będą coraz lepsze.

Na koniec chciałem napisać że widok kawalerii na pełnej szybkości robi niesamowite wrażenie, i nie dziwię się że tylko czołgi nie uciekały w popłochu przed nią na polu walki.

Zaczęło sie w Polsce…

[salbumphotos=19,72,5]

Lista najciekawszych miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić w Polsce, dodaj miejsca, które dla Ciebie są najważniejsze.