Miejsca

Ciechanowiec

[shashin type=”photo” id=”831″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Miasto liczące około 4800 mieszkańców położone nad Nurcem w powiecie mazowieckim, a właściwie już na samym pograniczu z Podlasiem. Ze względu na położenie miasto kiedyś było podzielone na Ciechanowiec lewo- i prawobrzeżny. Przed II wojną światową oba Ciechanowce zostały połączone w jeden. Miasto podczas wojny straciło blisko polowę swej ludności, ofiarami byli głownie Żydzi.

W Ciechanowcu urodził się wybitny polski przyrodnik okresu oświecenia, badacz flory i fauny, załozyciel ogrodu botanicznego w Ciechanowcu, ksiądz, Jan Krzysztof Kluk (1719- 1796). Od 1770 roku Kluk był proboszczem w Ciechanowcu, tu również zmarł.

Ciechanowiec pojawił sie na naszej mapie dość nieoczekiwanie, jechaliśmy przez centrum miasta, bo tak prowadziła droga, zauważyliśmy kątem oka, że coś się dzieje, zawróciliśmy i sie okazało, że tego dnia odbywa się jarmark św. Wojciecha.

Gdyby to byl inny dzień pewnie nawet do dziś Ciechanowiec okryty by był tajemnicą dla naszej świadomości, ale czasem wlaście przypadek sprawi, że się cos ciekawego odkryje, jakiś nowy skarb. Nie zwiedzilismy całego miasta, oczywiście na to nie było czasu, jak zawsze zresztą 🙂 Ale mieliśmy ta przyjemność spacerować po pieknym parku i zwiedzić Muzeum Rolnictwa.

Muzeum im. Jana Kluka, otwarte w 1963 r. gromadzi zbiory z zakresu rolnictwa, weterynarii, ziołolecznictwa, budownictwa wiejskiego, etnografii, archeologii, historii regionu. W przyleglum do muzeum skansenie eksponowane są chałupy i zabudowania gospodarcze charakterystyczne dla pogranicza Mazowsza i Podlasia.

Chodząć wśród tych chałup, mieliśmy wrażenie że czas się cofnął o 100 lat, dobrze że charakterystyczny odgłoś indora wyrwał nas z tej sielanki 🙂 po zagrodach kręciły się inne domowe zwierzęta, także było bardzo sympatycznie 🙂

ciechanowiec

Przy okazji mieliśmy okazję posłuchać hymnów mysliwskich, granych na scenie przed muzeum, to była część artystyczna tego dnia, były też inne atrakcje kojarzone z jarmarkami, można bylo kupić drzewka, roślinki, sadzonki, obrazy. Na szczegolną uwagę zasługiwała kolekcja starych kuchni i pieców.

[salbumphotos=31,72,6]