Elektryczne Auto

Spaliny zatruwają powietrze, którym ludzie i zwierzęta oddychają, wprowadźmy elektryczne auta (EV), są ekologiczne, ciche, i bardzo drogie. Czy EV to jedyny sposób aby pozbyć się smogu ? Na pewno nie jedyny ale to jakiś początek, choć wiadomo, że spaliny z aut to tylko około 20 % wszystkich zanieczyszczeń powietrza.

Pomijając fakt, że na jednym ładowaniu średnio można przejechać około od 100-300 km, w zależności od modelu, to trzeba je ładować i to jest większy problem niż zasięg. Fajnie się ogląda auto np w centrum Wawy, przy Złotych tarasach, stoi sobie np TESLA albo VW, tylko problem w tym, że jeśli liczba EV wzrośnie to czas oczekiwania na “gniazdko” będzie odpowiednio długi, a to nie myjnie albo mcdonald, gdzie poświęcamy 10-20 min, żeby zacząć i zakończyć sprawę. Bateria siada i auto samo sobie kabla nie podłączy, a ładowanie to kilka dobrych godzin.

Możemy przecież ładować w domu, ale nie każdy ma dom z bramą i garażem, to jak ma ładować ktoś kto mieszka w bloku na osiedlu ? Można korzystać z firm, które wynajmują na godziny auta elektryczne, ale w tej chwili można je policzyć na palcach jednej dłoni.

W walce ze smogiem, zamiast EV powinno się pomyśleć o czymś co wytwarza ciepło w domu, bo to przez piece i tym czym się pali w domach, mamy taką tragiczną sytuację. Ogrzewanie na prąd? Jest drogie, może obniżać opłaty za prąd w nocy, miasta powinny promować wymianę żarówek, na te które zamiast 60w pobierają 10w przy tej samie liczbie lumenów, zwracać jakąś część poniesionych kosztów, zachodnie kraje wprowadziły dodatki na zakup EV, ale Polska to cały czas biedny kraj, na takie dodatki nie mamy co liczyć, są jednak rzeczy dużo tańsze, na które gminy i miasta już powinno być stać.