Polska

Twierdza Przemyśl – Fort Borek

Fort Borek był fortem pancernym obrony bliskiej, zostal zbudowany w roku 1892, jest to fort murowany z elementami betonowymi. Po 15 latach zostal częściowo wysadzony. W roku 1945 doczekał się rozbiórki. To co z niego pozostało możemy oglądać do dzisiaj.

Widać że tu są prowadzone jakieś prace, są pewne nowe elementy jak np. nowa mała wieżyczka strażnicza tuż przy miejscu gdzie stało działo. W środku zabudowań leży dużo ciegieł i desek. Jest informacja na wejściu że w nocy mogą tu przebywać tylko żołnierze, albo coś mi się pomyliło 🙂 W każdym razie fortem się ktoś zajmuje, może w przyszłości bedzie bardziej przystosowany dla odwiedzających turystów, miłośników militariów.

Fort Borek w numeracji jaka sie pojawia w zgrupowaniu Twierdzy Przemyśl dostał numer XV. Jest położony bardzo blisko numeru I czyli Salis Soglio. Ale to dwa różne forty.

Oba forty znajduja się w gminie Medyka, choć nie ma wyraźnych tabliczek informacyjnych, to jest dosyć łatwo odnaleść fort Borek tak samo jak Salis Soglio.
Fort Borek jest oddalony od Przemyśla o jakieś 6 km i leży na lekkim wzniesieniu okolo 200 m n.p.m.

Można powiedzieć ze jest bardziej na powierzchni, nie ma żadnych ciemnych korytarzy, można go obejść w kwadrans, jest co prawda duza stalowa kopuła na wejściu, która przyciaga wzrok i zainteresowanie odwiedzających, jest też fajna brama wjazdowa, która jest chyba najlepszym punktem tego fortu. Głowny budynek fortu ma dwie kondygnacje, jest już częściowo odmalowany na dole na biało, ja przynajmniej nie miałem ochoty go zwiedzać do końca.

Jeśli nie będziecie mieli już czasu po zwiedzaniu Salis Soglio, to fort Borek można sobie spokojnie zostawić na następny raz, jeśli ktoś jednak ma więcej czasu to warto wpaść na jedno zdjęcie przy tej bramie oporowej.

[salbumphotos=23,72,7]