Twierdza Boyen – Feste Boyen

Fort Boyen, cel naszego majowego wypadu, okazał się ogromny, dobrze schowany i przyjemnie chłodny w ten gorący majowy weekend. Auto zostawione na parkinku koło mariny, pieszo przez obrotowy most, wzdłuż jednostki wojkowej, bloków mieszkalnych, około 300-400 m od kanału, świetnie zakamuflowany, perfekcyjnie ukryty, na terenie tzw. Wysypy Giżyckiej znajduje się Fort Boyen.
Fort można przejść w jakieś 45 min ale to raczej na szybko i połowy rzeczy się nie zobaczy, w książce o forcie, która zakupiliśmy w centrum, przewidywany czas zwiedzania około 2h, zaleca się też zabranie latarki i wody, o ile bez wody można przeżyć ten czas to bez latarki w niek†óre miejsca nie zajrzymy.
Idąc od strony miasta przechodzimy przez główną bramę, to Brama Giżycka, bilet normalny kosztuje 7 zł, nad jedną z bram możemy zauważyć napis Feste Boyen, słowo feste oznacza że jest to fort o charakterze artyleryjsko-zaporowym, na wewnętrznej elewacji bramy giżyckiej jest podobizna, a dokładnie jest tozrekontruowany medalion z popiersiem feldmarszałka Hermanna von Boyen
W tym miejscu polecamy świetny naszym zdaniem przewodnik pana dr Roberta Kempy pt. Twierdza Boyen w Giżycku, który zawiera część historyczną i głowny przewodnik ze zdjęciami i opisami każdego z wielu budynków na terenie twierdzy. W przewodniu znajduje się też mini słowniczek i możemy się dowiedzieć, czym się różni np bastion od fortu albo co to jest donżon lub kaponiera 🙂
Teren twierdzy jest na tyle duży, że na jego terenie organizowane są różne imprezy, takie dla dużych chłopców, sportowo-militarne, więcej można znaleść na tej stronie.
Zarządcą fortyfikacji jest Giżyckie Centrum Kultury, tel. 87 428 43 26
[shashin type=”album” id=”89″ size=”medium” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]