Fort na obrzeżach Terespola

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trochę krążyliśmy na tyłach wsi Łobaczew Mały zanim trafiliśmy do przejścia przez fosę okalającą bunkry. Za pierwszym razem wybraliśmy właściwą drogę ale trochę nas zmyliła jakość drogi. „Nie ta droga jest za dobra żeby prowadziła do fortu”, zgodnie stwierdziliśmy i zawróciliśmy. Nie słusznie. Okazało się, że nie w całej Polsce droga do fortów, bunkrów, ruin zamków musi prowadzić przez totalne wertepy…

Zbudowany w latach 1880-1888, zmodernizowany w latach 1912-1913. Fort Twierdzy Brzeskiej należący do I-go pierścienia fortów. Fort rozplanowany symetrycznie względem osi fortu wyznaczonej przez poternę biegnąca od koszar szyjowych do rawelinu. Fort dwuwałowy, otwarty od strony szyi, otoczony fosą wodną. Wał artyleryjski górny usytuowany ponad koszarami szyjowymi z działobitniami. Wał przedni wyposażony w stanowiska strzeleckie dla piechoty i armat przeciwszturmowych. Dwa schrony pogotowia. Koszary szyjowe jednokondygnacyjne, jednotraktowe. Tyle techniczny opis a wrażenia ?

Fort zachowany ogólnie w dość dobrym stanie tj. głównie umocnienia betonowe. Jednak umocnienia ziemne (wały, nasypy) praktycznie zniknęły już z powierzchni ziemi w wyniku wieloletniej eksploatacji kruszywa na potrzeby okolicznych budów.

[salbumphotos=54,72,7]