Fryderyk Chopin – Miejsca związane z jego życiem

[shashin type=”photo” id=”677″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

W 2010 mieliśmy rok Chopinowski, w tym roku nie ma co prawda jakiejś okrągłej rocznicy, ale jestem prawie świeżo po obejrzeniu filmu Pragnienie Miłości w reżyserii Jerzego Antczaka i postanowiłem coś napisać.

Pomyślałem, że dobrze będzie wymienić w skrócie miejsca, głownie w Polsce i tam gdzie byłem, związane z życiem Chopina. Pisałem już na stronach Digital Poland o kilku z nich, a teraz chciałbym to zebrać w całość, pewnie w przyszłości coś trzeba będzie dopisać, np Majorke 🙂

Zelazowa Wola

[shashin type=”album” id=”64″ size=”large” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]

Najlepiej zacząć od początku czyli miejsce urodzenia małego Fryderyka, to oczywiście Żelazowa Wola, my też tam oczywiście byliśmy, muzykę z głośników słuchaliśmy, a tak to wtedy opisaliśmy :

Przejdź do Żelazowa Wolna

Brochow

Blisko tego dworku znajduję się nie mniej ważny Brochów, w którym Chopin został ochrzczony, z aktu chrztu możemy się dowiedzieć, że urodził się 22 lutego 1810 o godz. 18 wieczorem, ojcem był 40 letni wówczas Mikołaj a matką 28 letnia Justyna, nadano mu imiona Fryderyk Franciszek.

Przejdż do Kościoła w Brochowie

Sanniki

[shashin type=”album” id=”63″ size=”large” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]

Kolejnym miejscem, który wpisuje się w nasz temat są Sanniki, to taka mała wieś oddalona 30 km od Sochaczewa a 86 km od Warszawy, teren mazowsza, dęby, wierzby, parki. Chopin wakacje roku 1828 spędził tu razem ze szkolnymi przyjaciółmi. Teraz mamy tu ładny park, pałacyk, pomnik, muzeum i koncerty.

 

Przejdź do Pałac w Sannikach

Duszniki Zdroj

Ostatnim miejscem, które miałem okazję do tej pory odwiedzić są Duszniki Zdrój, położne daleko na pd kraju, przy samej granicy z Czechami a dokładnie w Kotlinie Kłodzkiej. To miejscowość uzdrowiskowa, położona międzu górami Orlickimi a Bystrzyckimi, z ostrym powietrzem i bogata w ujęcia leczniczych źródeł wód mineralnych.

Fryderyk Chopin też tam się leczył,odwiedził Duszniki z mamą latem 1826 r. pijał wody, chodził na spacery i krótkie wycieczki. W częsci uzdrowiskowej znajduję się mały dworek, który nazywany jest Teatrem Chopina. W dworku tym odbywają się Miedzynarodowe Festiwale Chopinowskie, a także poprzedzające je kursy mistrzowskie dla najbardziej zdolnych młodych pianistów z całego świata.

[shashin type=”album” id=”102″ size=”large” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]

To koniec pierwszej części, w drugiej będzie tylko o Warszawie, oczywiście miejsc związanych z życiem i twórczością naszego kompozytora jest o wiele więcej, nie tylko w Polsce ale i na świecie, to głownie Francja i Majorka, Nohant i Valldemossa.

Na koniec parę subiektywnych uwag do filmu, w którym główne role zagrali Stenka w roli Sand i Adamczyk w roli Chopina. Gdy się poznali on miał 26 lat a George była 6 lat starsza, na filmie nie da się ukryć, że tych lat mają trochę więcej.

W filmie nie ma nic a przynajmniej ja nic nie zauważyłem, żeby było pokazane, Chopin udzielał korepetycji z gry na fortepianie szerokiej gamie wysoko urodzonych kobiet w czasach kiedy mieszkał we Francji, mówiło się o takich rodach jak Rothschild, Potocka, Czartoryska.

Nie ma też nic o Jane Stirling, która opłaciła pogrzeb Chopina i była jego ostatnią kobietą. Szkotka, jego uczennica, do której wyjechał w ostatnich latach życia.

Strony które warto odwiedzić, są wielką bazą wiedzy o Fryderyku Chopinie.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Multimedialna Baza Wiedzy o Fryderyku Chopinie.

—> zobacz Zabytki UNESCO w Polsce

—> zobacz Ważne Polskie Bitwy <---