Głogówek

Głogówek i Głogów, zawsze mi się mylą te dwa miasta. Patrząc na mapę to pierwsze leży w woj. opolskim i najbliższe duże miasto to Opole, drugie w woj. dolnośląskim i znajduje się na pd.wsch. od Zielonej Góry.

W dawnym czasach dla odróżnienia był nazywany Małym Głogowem lub Górnym Głogowem. Niemiecka nazwa tego miasta brzmiała Oberglogau. W 1373 roku Głogówek otrzymał prawa miejskie.

2012-09-15 12.34.01

W Głogówku chcieliśmy zobaczyć ruiny zamku Piastów Śląskich. Zamek zbudowali książęta z opolskiej linii na przełomie XIII-XIV w. W latach 1533-60 Zamek należał do rodziny Zeidlitzów a później zamek przeszedł w ręce rodu Oppersdorfów.

W 1806 roku w zamku gościł Ludwig van Beethoven, który IV symfonię B-dur zadedykował gospodarzowi Franciszkowi Joachimowi Oppersdorfowi.

Jan Oppersdorf przerobił zamek książęcy w piękną renesansową rezydencję, na którym w czasie potopu szwedzkiego gościł król Polski Jan Kazimierz wraz z małżonką, która nie tylko towarzyszyła królowi w jego podrózach ale także angażowała się politycznie w czasie wojny ze szwedami.

Renesansowy charakter ma takze ratusz miejski, który wyróżnia się czerwoną dachówką i wysoką ośmioboczną wieżą górującą nad miastem. W dwóch rogach ratusza znajdują się kamienne posągi świętych Jana Nepomucena i Floriana.

Więcej zdjęć z Głogówka polecamy zobaczyć na tej stronie !!!

[salbumphotos=98,72,5]