Miejsca

Grabarka

Wieś w powiecie siemiatyckim w gminie Nurzec – Stacja, położona na wzniesieniu, otulona lasami sosnowymi puszczy mielnickiej. Grabarka to miejsce kultu dla tysięcy Prawosławnych z Polski, Białorusi, Ukrainy ale też innych krajów europejskich.

Legenda głosi, że w 1710 roku gdy na tych ziemiach wybuchła cholera pewnemu starcowi z Siemiatycz zostało objawione, iż uratować się można tylko na Świętej Górze Grabarce. Po przybyciu wiernych z Siemiatycz i ustawieniu tu krzyża nastąpił cud. Ludzie zaczęli zdrowieć i nikt już nie umarł. Na wieść o tym wydarzeniu zaczęli przybywać oni na Świętą Górę z całej okolicy. Latem 1710 roku zebrało się w tym miejscu około 10 tysięcy ludzi, a ocaleni wznieśli na Świętej Górze drewnianą kaplicę.

Czy to była pierwsza cerkiew wzniesiona na tym miejscu? Góra Grabarka cieszyła się sławą świętego miejsca od wieków a XVIII w. to data pierwszych wzmianek o budowie w tym miejscu kapliczek z drewna.

Z głównej drogi zjechaliśmy na wznoszącą się stromo ku górze dróżkę wśród lasów mielnickich. Na szczycie tej dróżki oczom naszym ukazał się mur otaczający cerkiew i monostych pod wezwaniem Spasa Izbawnika (Chrystusa Zbawiciela). Od bramy ku cerki wiodą kamienne schody. Wierni prawosławni nawiedzający to miejsce przemierzają ten odcinek drogi na kolanach. Gdy weszliśmy na wzniesienie (górkę) ujrzeliśmy drewnianą cerkiew otoczoną krzyżami. Tak, niezmierzona liczba drewnianych krzyży w przeważającej liczbie prawosławnych ale widoczne były i rzymsko-katolickie. Pierwsze skojarzenie to cmentarz ale zaraz przypomniałem sobie w jakim celu te krzyże tu stoją. Otóż są one niczym innym jak wotum dziękczynnym za cudowne ozdrowienie lub nawrócenie, są też przynoszone w konkretnej intencji (o wyzdrowienie, o nawrócenie, uwolnienie z nałogów, szczęśliwy powrót do domu członka rodziny, był też w intencji jakiegoś podpalacza). Te krzyże z wypisanymi na nich intencjami wierni przynoszą tu na swoich ramionach i wbijają dookoła cerkwi. Są zatem owe krzyże tym samym co medaliki, różańce, ryngrafy składane u stóp Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Analogia do Jasnej Góry jest tym bardziej zasadna gdyż Święta Góra Grabarka pełni podobną rolę w życiu duchowym Prawosławnych z całej Polski i z naszej części Europy. Cerkwią jak i krzyżami opiekują się siostry zakonne zgromadzone w Monastyrze pod wezwaniem Świętej Marty i Marii. Monastyr tamże na górze ma swoją siedzibę.

Grabarka

Rok rocznie w dniach 18-19 sierpnia zagubiona pośród pól i lasów Grabarka przyciąga pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy w Święto Przemienienia Pańskiego. W dniach 18-19 sierpnia 2000 r. na Świętej Górze Grabarce odbyła się jubileuszowa uroczystość. Wierni pod przewodnictwem arcybiskupa Sawy, w obecności episkopatu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, biskupów z Portugalii i mnichów z góry Athos, którzy przybyli tu z kopią cudotwórczej Iwierskiej Ikony Matki Bożej.

Trafiliśmy na taki moment, że nie było wielu wycieczek i można było się skupić na cerkwi i tych krzyżach tudzież podziwiać niezwykłe piękno krajobrazu. Gdy zajechaliśmy do pobliskiego miasteczka Mielnik zahaczyliśmy jeszcze o wieżę widokową. Gorąco polecam. Widok odbierał nam dech w piersiach, dosłownie bo wiał silny wiatr.

Ta nasza wyprawa zajęła nam dosłownie 10 godzin a byliśmy prawie pod granicą polsko – białoruską. Namawiam do zwiedzania tych pięknych rejonów. Do odwiedzania miasteczek i wiosek położonych nad Bugiem. Tutaj zapomina się o tych wszystkich wielkomiejskich zgiełkach, pogoni za karierą, sukcesem, pieniądzem. Owszem jest to ważne ale od czasu do czasu warto przyjechać w te okolice żeby zanurzyć się w inną czasoprzestrzeń.

[salbumphotos=26,72,6]

Lista najciekawszych miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić w Polsce, dodaj miejsca, które dla Ciebie są najważniejsze.