Polska

Grunwald 1410-2009 1/2

[shashin type=”photo” id=”852″ size=”large” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Corocznie w połowie lipca obchodzone są Dni Grunwaldu, których organizatorami są Gmina Grundwald, Związek Harcerstwa Polskiego, wojsko oraz bractwa rycerskie. Uroczystości trwają kilka dni i odbywają się na historycznych ziemiach bitwy położonych 2 km na południe od wsi Grunwald między Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem. Przy Pomniku Zwycięstwa Grunwaldzkiego organizowane są uroczystości o charakterze patriotycznym. Jednak największą atrakcją turystyczną jest inscenizacja bitwy grunwaldzkiej.

Tyle razy przejeżdżaliśmy przez Grunwald jadąc nad morze, ale w tym roku postanowiliśmy w końcu pojechać specjalnie do tego miejsca a nie było lepszej okazji niż połowa lipca i dni Grunwaldu. Zabralismy ze sobą aparaty i kamerę, duzo kremów przeciw słoncu, dużo wody i nadzieję zobaczenia czegoś wyjątkowego 🙂

Bitwa pod Grunwaldem znalazła swoje miejsce w kulturze polskiej. Zwycięstwo na Krzyżakami uwiecznił Jan Matejko w 1878 roku na obrazie zatytułowanym Bitwa pod Grunwaldem. Jest to jeden z najbardziej znanych obrazów w Polsce. Zwycięstwo na Zakonem przestawił także Henryk Sienkiewicz w książce Krzyżacy wydanej w 1900 roku. Po II wojnie światowej na podstawie Krzyżaków powstał film pod tym samym tytułem, nakręcony rzez Aleksandra Forda w 1960 roku.

Ja też chciałbym choć w małym stopniu przyczynić się do utrwalenia tego wydarzenia a także oddać hołd poległym w tej wielkiej bitwie bohaterom. Była ogromna rzesza ludzi z aparatami cyfrowymi, kamerami video, niektórzy nawet korzystali z telefonów komórkowych, była telewizja, fotoreporterzy, nawet przyleciał niebieski helikopter stacji tvn24. Jednym słowem okazało się że to bardzo duża impreza, my przyjechaliśmy tylko na jeden dzień, dzień w którym odbywa się bitwa.

Inscenizacja bitwy grunwaldzkiej jest najwiekszą tego typu imprezą w kraju. Przyciąga rzesze uczestników oraz widzów, zarówno z Polski, jak i z innych krajów Europy. W lipcu na pola grunwaldzkie przybywają miłośnicy historii m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Czech, Węgier, Rosji i Ukrainy. W bitwie bierze udział około 1,5 tysiąca uczestników, a widzów jest kilkanaście tysięcy.

Tym razem opis postanowiłem podzielić na dwie częsci, i w tym miejscu chciałbym zachęcić do obejrzenia i przeczytania także drugiej części tego materiału, w którym będzie więcej przeżyć z tej wielkiej inscenizacji i mały skrót wydarzeń a także parę słów na temat montowania filmu.

[salbumphotos=25,72,7]