Jak kupić Maca żeby nie stracić

Kupowanie maca jest bardzo zbliżone do kupowania nowego auta. Wiadomo , że na początku roku w wielu miejscach, u wielu dealerów są wyprzedaże noworoczne. Wtedy sprzedaje się modele, które nie sprzedały się w poprzednich latach. Dostajemy rabat w postaci obniżonej ceny lub różne bonusy. W Polsce nie mamy jeszcze oficjalnego sklepu fizycznego Apple, jest za to sklep online, w nim jednak nie będziemy mogli kupić poprzednich modeli, w Polsce nawet na Black Friday, już nie ma przecen także nie ma co się dziwić.

Jest za to wiele oficjalnych dealerów, którzy to właśnie od czasu do czasu mają w ofercie nowe modele, w sensie nie odpakowane, które przeleżały cały rok albo czasem więcej niż 12 miesięcy. Teraz jeszcze bardziej taka oferta może być atrakcyjna, bo przez rok nasza waluta spadła zarówno do euro jak i do dolara. Takie modele pojawiają się na tydzień może na dwa, jeśli cena jest atrakcyjna i nie chodzi mi o przecenę 50% ale tak między 20-30 % to maksymalnie myślę zniżka na jaką możemy liczyć.

Są według mnie wyjątkowe modele, które już na zawsze będą cieszyć się sporym powodzeniem, firma Apple robi sporo rzeczy wyjątkowych ale czasem zdarzy jej się pewne produkty tak okroić, że stają się zwyczajnie słabsze od tych z poprzednich roczników. Chodzi mi np o brak rozbudowy pamięci ram albo montowanie dysków o niskiej prędkości obrotowej, a szczególnie zwróciłbym uwagę na procesory, czy są w wersji cztero-rdzeniowej.

Kiedy się spodziewać takich specjalnych ofert ? Pod koniec Grudnia i po Nowym Roku. Trzeba też uważać bo często poprzednie modele są sprzedawane w tej samej cenie co nowe modele mimo tego, że między nimi jest rok różnicy.

Które maki najbardziej tracą po np 3-5 latach ? Wydaję mi się , że to będą komputery typu iMac, główny powód tego widzę w tym, że to komputery zbudowane z częsci mobilnych z dużym drogim ekranem, ekran po latach działa prawie bez zmian natomiast reszta się starzeje, a wymienić jej nie można, jedynie ram i dysk w zależności od modelu, płaci się za niej drożej bo raz, że to Apple a dwa , że mobile parts. Dlatego iMaca dobrze jest kupić na firmę bo sprzedać go później jest trudno bez sporej straty.

Apple ustawia wysoką cenę na te modele, i stara się tłumaczyć to tym, że dostajemy wyjątkowy ekran, szczególnie teraz w wersji 4K i 5K. Nie oferuje jednak opcji bez monitora w takiej konfiguracji, a przecież mógłby bo to mobile parts i spokojnie umieścił by je w obudowie Mac Mini. Ale w ten sposób nikt by nie kupował iMaca. Dlatego monitory Apple nigdy nie będą tanie i Mac Mini nigdy nie będzie tak mocny jak iMac , żeby nie można było sobie kupić monitora za 2000 zł do niego.

Ludzie się dziwią, że nie mogą sprzedać iMaca za 5000 zł po 4 latach skoro dali 7000 zł albo 8000 zł, auta po 3 latach tracą od 30 % , iMac chyba trochę więcej, kupujący patrzą głównie na procesor, ilość ramu, czy jest ssd i jaka karta graficzna, pomijając ekran iMac by tracił 2x szybciej.

Apple wprowadzając ekrany 4K i 5K sprawił, że poprzednie modele wydają się dużo słabsze, przynajmniej marketingowo, ale to one właśnie powinny być teraz i w najbliższym czasie wypychane ze sklepów, raz że mają już gorsze matryce a dwa słabsze części typu procesor i gpu. Jaka oferta byłaby przyciągająca ? Skoro 10% to typowa studencka i dla nauczycieli zniżka to każda zaczynająca się powyżej 15 % 🙂

Apple ma przeważnie 3 wersje cenowe danego modelu komputera, szukając nowego w przecenie lub używanego najlepiej wybierać oczywiście ten najdroższy cenowo, bo ma najlepsze możliwe części, najwięcej ramu na karcie gpu, przeważnie wielordzeniowy procesor, i tak jak pisałem wcześniej nawet 2 letni model może się okazać lepszym wyborem niż nowy. Jak sprawdzić czy co ma jeśli na stronie sklepu jest za mało informacji ? Na stronach wikipedi możemy znaleźć wykaz wszystkich modeli z ich pełną charakterystyką, modelem seryjnym itd .

Osobiście tego nie sprawdzałem jeszcze ale z tego co czytałem telewizory UHD pobierają więcej energii, to pewnie się tyczy większej ilości pikseli to wyświetlenia, podobnie zakładam jest w monitorach , także nie zdziwiłbym się , że te nowe iMaki pobierają więcej energii i mogą się bardziej grzać a przez to być głośniejsze przy bardziej wymagających aplikacjach typu gry 3D.