Jak Streamować na Maku
Co jest potrzebne aby streamować na Maku ? Chyba najważniejsza rzecz to w miarę szybki procesor, bo to on odpowiada za uruchomienie aplikacji którą bedziemy streamować, za przetwarzane video, które wysyłamy do sieci.
Jeśli zapisujemy równocześnie materiał na dysk to ssd jest raczej zalecany, dyski 5400 rpm, które cały czas spotykamy nawet w nowych modelach, to największy błąd Apple, zaraz po modelach gdzie nie można rozbudować komputera o większą ilość ramu.
Karta graficzna nigdy nie była mocną stroną Maka, więc streamowanie czegoś bardziej wymagającego chyba nie ma sensu, no chyba że ktoś ma iMaca albo Mac Pro za 10 000 albo więcej. Ja testowałem streamowanie karcianej gry Hearthstone firmy Blizzard.
Zanim napiszę jaki soft jest potrzebny to wspomnę, że bardzo ważną rzeczą jest prędkość wysyłania naszego łącza internetowego, przyjmuje się, że min to 1 mb/s, Twitch z tego co pamiętam podaje , że aby streamować w rozdzielczości 720p <> 2 mb/s a 1080p <> 3mb/s albo więcej.
Najbardziej znanym softem, który teraz także jest w wersji na Maka i Linuksa jest OBS czyli Open Broadcaster Software. Możemy streamować dane okno lub cały ekran, jeśli mamy słabszy sprzęt i łącze zalecam wybranie całego okna, dlatego że wtedy procesor dodatkowo jeszcze nie jest obarczony skalowaniem ekranu.
OBS daje nam możliwość wyboru serwisu, do którego będziemy streamować, serwera, jest ich naprawdę sporo, jest kilka EU np Amsterdam, jakości video, chodzi o bitrate im większy tym lepsza jakość ale wymagane szybsze łącze i lepszy procesor.
Elgato robi bardzo dobry soft i hardware do stramingu, ale to trochę kosztuje i nie jest tak łatwo dostępne w Polsce, choć firma polecana choćby ze względu na świetne tunery telewizji naziemnej lub satelitarnej. Elgato od 2005 współpracuje z Makiem. Szukać Elgato Gaming i HD60 i Pro .
Jeśli mamy kłopot z mikrofonem lub nie słychać dźwięków z gry polecam taki mały programik, który nazywa się Soundflower, we właściwościach dźwięku pojawia się wtedy jako dodatkowe urządzenie Soundflower 2ch. Oczywiście on nie emuluje nam naszego głosu ale sprawia, że słychać wszystko to co w grze mimo tego my nie posiadamy mikrofonu, tak jest właśnie w moim przypadku, korzystam z Mac Mini i jeszcze nie zakupiłem żadnego.
Jeśli chcemy, żeby na ekranie naszego streamu pojawiały się jakieś informacje np dotyczące napiwków, to dotarłem do strony NightDev, na której jest kilka dodatków głownie dla Twitcha, warto tam zajrzeć, jeśli chcemy mieć powiadomienia albo chcemy zmienić położenie chatu. Musimy tylko do OBS doinstalować plugin , który będzie nam czytał i wyświetlał informacje które są pobierane z przeglądarki, plugin nazywa się obs-browser-*.* Dobrze jest mieć inną przeglądarkę niż Safari bo proces instalacji pewnych dodatków akurat nie jej nie lubi, może być Chrome.
Tipy są fajne ale trzeba je jakoś uruchomić, żeby dostać musi to jakoś działać, jest kilka serwisów które nam to umożliwiają, ja zalogowałem się na stronie StreamTip, dlatego, że dodatkowo można podpiąć swoje konto w Coindesku i otrzymywać tipy w Bitcoin.
OBS, NightDev, StreamTip, to darmowy software, cały czas rozwijany, więc należy liczyć na jeszcze większe możliwości w przyszłości, to tylko niektóre aplikacje, jest tego trochę więcej z tym, że pewne rozwiązanie są komercyjne, ale o nich może innym razem.
Streaming od 2 lat wzbudza coraz większe zainteresowanie, chętnie poznałbym przykłady innych zestawów i aplikacji. Masz inne combo ? Napisz w komentarzu, podziel się opinią związaną z makiem i swoim streamem.