Jaki będzie nowy iMac ?

iMac to komputer typu desktop, który wygląda jak monitor,ale za ekranem ma schowaną w zgrabnej obudowie cała elektronikę. W zestawie dostajemy keyboard i myszkę, wydaje się to oczywiste ale w przypadku Maca Mini wcale takie nie jest 🙂

Ostani model wyszedł w 2015, nowy planowany jest na marzec lub kwiecień 2017. Komputery Apple są na tyle wyjątkowe, że jest specjalna strona, która pokazuje ile dokładnie dni mineło od ostatniej premiery danego modelu komputera, smartphona lub tabletu. Jeśli zamierzamy kupić sobie nowego Maka, warto tam zajrzeć aby się dowiedzieć czy aby za rogiem nie czeka, nowy model, odświeżona wersja, ze zmienionym kompletnie designem, lub tylko podrasowanymi procesorem i gpu.

Ogólnie maki nie miały najlepszej sprzedaży w zeszłym roku, patrząc na to jak rzadko ostatnio były wprowadzane nowe modele, szczególnie mam tu na myśli Maca Pro i Mac Mini, gorsza sprzedaż wcale nie dziwi. Mac Pro to 2013 rok, Mac Mini 2014, iMac 2015, tak jakby firmie zbytnio nie zależało już na Maku. Tim Cook zapewnia, że czekają nas wspaniałe (amazing) nowe modele i nie ma się co martwić.

Apple bardzo lubi upraszczać życie userom, zamykać pewne dobre aplikacje, wprowadzać na ich miejsce nowe (łatwiejsze w użyciu) to może połączy 3 modele w jeden, wyrzuci z iMaca monitor, obniży cenę, poprawi wydajność chłodzenia, zamontuje prawdziwe GPU, przywróci swobodną wymianę części, sprawi że iMac będzie “great again”. Skoro Apple wyrzuca z oferty własne monitory, to może niech idzie za ciosem, pozbędzie się słabego Mini i przesadnie drogiego i przestarzałego Maca Pro, skupi się na tym modelu, który najlepiej się sprzedaje, przebuduje go, wsadzi silny procek i gpu z pro, obniży cenę przez brak ekranu i zamknie wszystko w obudowie, która będzie na tyle mała, żeby nie straszyła kota, ale na tyle pakowna aby nie grzała się i dało się spokojnie dodać RAM i SSD. Niech się przyznają, że Mac Pro trochę im nie wyszedł, ludzie nie mogą go rozbudować ani sprzedać, nie wiedzą nawet czy ta linia będzie nadal kontynuowana, mają wyjątkową maszynę, ale wkrótce zostanie im tylko wyjątkowy design. Jeśli Apple chce, żeby kupować ich Maca co dwa lata tak jak iPhone, to niech zrobią takiego, którego warto jest wogóle kupić.

Wiem, że na 99% iMac będzie taki sam jak w 2015, wejdzie tylko Kaby Lake od Intela, i nowe AMD układy graficzne, ale ten 1% to nadzieja, która była obecna kiedy w 2006 kupiłem w ciemno iMaca z pierwszym wtedy procesorem Intela w Maku, że mnie pozytywnie zaskoczą i nie będę musiał już wylewać tyle litrów słonej wody 😉