Zamki

Janowiec

Gdy wyruszaliśmy w podróż nic nie zachęcało do tej wycieczki. Smętny, deszczowy poranek, w radiu wspomnienia Michaela Jacksona bo dzień wcześniej odszedł był. Do tego jeszcze zabłądziliśmy w Radomiu. Totalna masakra! A jednak

W pobliżu Puław jest miejscowość, która Janowiec się zwie. Jest tam 16-wieczny zamek z przepięknym widokiem na Wisłe. Zamek należał do rodu Firlejów. Jednym z pierwszych właścicieli był kasztelan lubelski i starosta sandomierski Andrzej Firlej (1537-1585r).

W podziemiach zamku znajduje się wystawa fajansu holenderskiego. XVII i XVII wieczna holenderska porcelana użytkowa  przepięknie zdobiona.

Urocza wystawa chociaż do tej pory zastanawiam się nad jej związkiem z tym miejscem 🙂 Może Firlejowie z takiej jadali swoje suto zakrapiane posiłki? Któż to wie…

Po Firlejach, Janowiec przeszedł w ręce rodziny Lubomirskich, po potopie szwedzkim, zamek został odbudowany w stylu barokowym, główne prace architektoniczne prowadził holenderski architekt Tylman z Gameren.

W skład  kompleksu parkowo zamkowego wchodzi ten uroczy dworek z 1760r. Dwór pierwotnie należał do Jakuba Wierzbickiego chorążego żytomierskiego potem nabył go Ludwik Zembrzuski.

Po II wojnie światowej popadł w totalną ruinę i od całkowitego zniszczenia ocaliło go przeniesienie właśnie w to miejsce do parku przyzamkowego.

To tu siedząc na ławeczce stworzyliśmy z Tomkiem spontaniczny dialog, który przejdzie chyba do historii przedsięwzięcia pt.: DigitalPoland Jeszcze będziemy spijać śmietankę z ust tego świata.

Schodząc w dół do miasteczka postanowiliśmy posilić się nieco przed dalszą podróżą do Kazimierza Dolnego. Nasz wybór padł na restaurację „Syrokomla” Cóż… Gorąco polecamy! Smacznie i w przystępnej cenie można sobie podjeść. Szczególnie polecam placek węgierski, vel placek zbójecki czyli placek ziemniaczany z dodatkiem warzyw i mięsa. Przepyszny!

[salbumphotos=10,72,5]

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek w Janowcu

loading map - please wait...

Zamek w Janowcu 51.324722, 21.883056