Miejsca

Rezerwat Zielona Góra

Pierwszy etap  naszej niedzielnej wyprawy – Szlakiem Orlich Gniazd – rezerwat przyrody “Zielona Góra”. Jadąc z Częstochowy w kierunku na Olsztyn (ten pod Częstochową a nie na północy  Polski) po drodze warto skręcić do wsi Kusięta. Rezerwat “Zielona Góra” położony jest około 300 metrów na północ  od wschodniej części wsi Kusięta Stare (tuż za torami kolejowymi). Przebiega tędy czerwony szlak Orlich Gniazd.

Walory rezerwatu Zielona Góra to nie tylko flora i fauna ale także przyroda nieożywiona. Szczyt zbudowany jest z potężnej skały wapiennej, która pochylona od południa tworzy stok o dość łagodnym nachyleniu a od strony północnej kończy się kilkunastometrowym urwiskiem.

Rozpościera się tu rozległa panorama na okoliczne, zalesione wzgórza. Naszą  uwagę  zwróciły dwie jaskinie. W pólnocno-wschodniej skalistej części wzgórza napotkamy niewielkie, jasne schronisko skalne. Niestety  sukcesywnie niszczone przez rozpalanie ognisk i mazanie sprayami po ścianach. Druga po przeciwnej  stronie góry kryje we wnętrzu kolumny ukształtowane  przez przyrodę.