Jest jak sztuka warta wiele po latach ?

Apple to jedna z największych firm na świecie pod względem kapitalizacji i dochodów, jej produkty są drogie ale mówi się, że pozbawione wad, dopracowane i trwałe. Są różne inne rzeczy, które działąją np. po 20-30 latach, ale nie mają tej znanej marki.

Czy zatem dzięki tej marce, produkty sprzed 25 lat mogą być więcej warte niż nowe, czy możemy postawić tezę, że produkty Apple są jak stare dobre wino, obrazy lub stare samochody, które z wiekiem nabierają wartości i ludzie bedą wydawać każde pieniądze aby je zdobyć i posiadać ?

Czy ludzie szukają starych, znanych modeli komputerów, ipodów, na aukcjach, giełdach, lombardach lub innych miejscach gdzie możemy je kupić lub na coś wymienić.

Jeszcze większą wartość produkty osiągną jeśli firma upadnie, oczywiście szanse na to są bardzo małe, ale odejście twarzy i twórcy tej marki Steva Jobsa, sprawiły że modele, które on pierwszy pokazywał na keynotach, mogą w oczach niektórych być więcej warte np. pierwszy model iPhona.

Oczywiście nie każdy model zasługuje na miano kultowego, ale to naturalny stan rzeczy, podobnie jest w każdej dziedzinie sztuki, to ludzie decydują, zwykli użytkownicy w większym stopniu niż fachowcy, inżynierzy, media.

Są jeszcze białe kruki, to modele, które były kupione ale nigdy nie odpakowane, nigdy nie używane, czy może być auto z lat 60-70, które nigdy nie przejechało nawet 500m ? Ta cecha w naturalny sposób nie jest wyjątkowa dla win i obrazów.

Oczywiście piszę to trochę z przymrużeniem oka, ale muzeum Apple można odwiedzić u pd sąsiadów, i chyba nie będzie jedynym, które widzi w produktach Apple coś więcej niż elektroniczne gadżety.

Jeśli przeczytacie, że jakiś model pierwszych komputerów Apple sprzedał się w cenie z czterema zerami, nie bądźcie zaskoczeni.