Kamieniec

[shashin type=”photo” id=”830″ size=”medium” columns=”max” order=”user” caption=”y” position=”center”]

Aby dostać się do Kamieńca musimy jechać drogą od Susza w kierunku Dzieżgonia, droga nr 515, pałac stoi po prawej stronie drogi. Oczywiście jest zamknięta brama, także tylko zdjęcia z pod bramy, tam też stoją chyba z 3 tablice informacyjne, z jednej z nich pochodzi ten tekst z pierwszego akapitu.

Od kwietnia do czerwca 1807 na terenie Pałacu przebywał Napolen.

Początki wsi sięgają czasów krzyżackich, w roku 1321 pojawia się pod nazwą Habersdorf. W 1705 roku folwark kupuje marszałek polny Prus Albrecht Konrad Finck von Finckenstein, do którego już wówczas należało wiele okolicznych ziem ( w tym Szymbark) . Budowa pałącu w stylu francuskiego baroku ukończono w 1720 roku, jego budowniczym był architekt angielski John von Callas. Duże wrażenie w bryle architektury robił mansardowy dach pokryty zieloną , glazurowaną dachówką z 12 kominami w kolorze lśniącego granatu. Od strony jeziora Gaudy attykę dachu pałącu zdobiły rzeźby, allegorie czterech pół roku ( obecnie znajdują się w Iławie ).

Do pałącu wjeżdżało się od strony zachodniej, natomiast stronę wschodnią zdobił piękny ogród w stylu francuskim. W jego części znajdowało się miejsce zwane Belwederem, z którego rozciągał się widok na wody jeziora Gaudy. Pałac zniszczony w 1945 roku.