Zabytki, Zamki

Kętrzyn

[shashin type=”photo” id=”347″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Kętrzyn leży na szlaku zamków gotyckich, dlatego znalazł się w na trasie wycieczki po Warmii i Mazurach. Zamek został wybudowany w XIV wieku. Był wielokrotnie przebudowywany w XVI i XVII w., w dobrym stanie doczekał do 1945 r., to okres kiedy został spalony i zburzony. W 1967 r. odbudowany i zaadaptowany na muzeum i placówki kulturalne.

Obecnie w muzeum znajdują się zbiory z zakresu historii, archeologii, geologii, sztuki regionu. Badaczem tych regionów a także pomorza był Wojciech Kętrzyński, to jego imieniem została nazwana ta placówka. Wybitny historyk, urodzony na mazurach (1838-1918), profesor Akademii Krakowskiej. To dla uczczenia jego pamięci miastu Rastenburg nadano po II wojnie światowej nową nazwę Kętrzyn.

Podczas przygotowań do ostatniej w dziejach wojny zakony krzyżackiego z Polską, ostatni wielki mistrz Albrecht Hohenzollern w 1516 roku osobiście wizytował Kętrzyn, sprawdzając stan i liczebność uzbrojenia.

Kętrzyn tak samo jak Ryn, to małe miasteczka, planując wycieczkę trzeba wziać pod uwagę że te miasta i zamki mogą być cześcią wyprawy ale nie jego głownym punktem. Nie są duże, nie robią takiego wrażenia jak np Malbork. Jeśli ktoś się nastawia na wysokie wieże i łażenie po murach to może się trochę rozczarować 🙂

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

My w Kętrzynie poza zamkiem poszliśmy oglądać drugi, chyba najważniejszy zabytek tego miasta, a mianowicie Bazylika Mniejsza im. św Jerzego. Według Wiki to najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach. Widać go bardzo dobrze z prawie z każdego punktu w mieście. Jest oddalony od zamku o mniej więcej 300 m. Tak na oko 🙂

[salbumphotos=33,72,8]