Zabytki

Leżajsk – Klasztor Bernardynów

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Klasztor O.O. Bernardynów i sam Kościół wzniesiono w miejscu, gdzie wedle tradycji i podań miała ukazać się w 1590 roku Michałowi Piwowarowi ( w innych źródłach Tomaszowi Michałkowi) Matka Boska ze św. Józefem, kościoła i przyległego doń klasztoru i otoczony obwarowaniami.


Kilka faktów historycznych
.

Kościół O.O. Bernardynów wzniesiono w 1594r. Pierwotnie była to budowla drewniana, zaś murowany – w 1610. W obecnej swoje postaci kościół powstał w latach 1618-1628 z fundacji Łukasza Opalińskiego, marszałka nadwornego, późniejszego marszałka wielkiego koronnego, starosty leżajskiego i jego żony Anny z Pileckich. Stylistycznie jest on budowlą wczesnobarokową w typie architektury lubelskiej. Dzieła dopełniają wspaniałe barokowe organy, jedne z największych w Europie. (do obejrzenia w filmie)


Ornamentyka i ikonografia kościoła.


Na odrębną uwagę zasługuje przebogata ikonografia kościoła, która spełnia istotną rolę czynnika kształtującego odczucia estetyczne i świadomość religijną wiernych. Była i jest ważnym nośnikiem skonretyzowanych plastycznie prawd wiary i treści dotyczących historii bernardynów, adresowanych do ludzi wszystkich stanów społecznych. Zlokalizowana w obrębie obiektu o wyjątkowych walorach wizualnych i dźwiękowych, przemawia do pielgrzyma w trakcie jego pobytu wewnątrz świątyni.

My również poddaliśmy się jej urokowi i w nabożnym skupieniu kontemplowaliśmy malowidła i rzeźby.

Na zakończenie warto dodać iż co roku w murach Kościoła O.O. Bernardynów, w sierpniu odbywają się Międzynarodowe Koncerty Organowe. Gorąco polecamy!

[salbumphotos=7,72,8]