Kościół Pokoju w Świdnicy

Są już tylko dwa Kościoły Pokoju w Polsce, w Świdnicy i w Jaworze, były kiedyś trzy ale tego w Głogowie już niestety nie ma, czemu niestety ? Bo to wyjątkowe budowle drewniane, objęte patronatem UNESCO, a ten w Świdnicy jest najładniejszy 🙂 Koniecznie trzeba go zobaczyć bedąc w okolicy, to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników drewnianych kościołów, ale dla wszystkich pasjonatów historii, architektury i sztuki.

Bilety wstępu plus opłata za robienie zdjęć lub filmów to około 20 zł, jeśli ktoś ma możliwość zwiedzać z przewodnikiem to polecamy to opcję, ale to raczej dla grup zorganizowanych po uprzedniej rezerwacji, jest też druga opcja oglądać samemu sluchając przewodnika z głosników, są dwie wersje językowe polska i niemiecka.

Kościoły zostały wybudowane po wojnie trzydziestoletniej a więc w XVII w. W ramach pokoju ewangelikom pozwolono wybudować świątynie ale pod kilkoma warunkami, musiały być położone na obrzeżach miast, być pozbawione wież z dzwonicą, wybudowane z nietrwałych materiałów takich jak drewno, glina, słoma i budowa nie mogła trwać dłużej niż rok.

Kośćiół z zewnątrz wygląda interesująco ale szczerze mówiąc nigdy bym się nie spodziewał, że to co zobaczę w środku będzie takie pozytywnie zaskakujące, siedziałem na starej drewnianej ławce, z otwartymi ustami, chłonołem te całe bogactwo sztuki, obrazy, malowidła, empory, loże, z tego kościoła naprawdę ciężko jest wyjść. To zdecydowanie największy obok Katedry świdnicki skarb.

Godziny otwarcia :

Pn-Sob 9:00 – 13:00
Pn-Sob 15:00 – 18:00
Nd i Święta 15:00 – 18:00

Adres Internetowy : www.kosciolpokoju.pl

[salbumphotos=97,72,5]