UNESCO, Zabytki

Drewniany Kościół w Lipnicy

Pierwsza rzecz, z której znana jest Lipnica to oczywiście konkurs palem wielkanocnych, a druga to wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO, XV wieczny drewniany Kościół Św. Leonarda, który przyciąga swym pięknem i wyjątkowością ludzi z całego świata.

Kościół, w którym odbywają się koncerty organowe do dziś dzień, a także czasem jak ma się szczęście można trafić na koncert muzyki sakralnej, ktory jak widać na filmie mieliśmy okazję posłuchać.

W środku możemy podziwiać piękne polichromie, na ścianach i na stropie. Były jeszcze kiedyś trzy tryptyki ale zostały przeniesione do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Kościół w latach 90 został dotknięty powodzią, dlatego od tamtego czasu lekko podniesiony, przez co wejście też jest trochę wyżej i trzeba się schylać. Obchodząc kościół do okoła zauważamy że niektóre groby są bardzo blisko budowli, niemal ją dotykają. Obok kościoła stoją bardzo stare dęby, w jednym z nich jest charakterystyczna dziupla.

Miejsca unikatowe na skalę światową jest słabo oznakowane w Lipnicy, co prawda wieś jest mała i ciężko nie trafić do tego kościoła, ale przydało by się parę tabliczek informacyjnych już wcześniej, żeby go zwyczajnie nie przegapić.