Miejsca

Kościół w Brochowie

Ostatnio jak byliśmy w Brochowie, to był wrzesień zeszłego roku, wtedy jednak naszą uwagę skupiła głównie rekonstrukcja bitwy na bzurą, kościół też oczywiście zauważyliśmy, bo trudno go nie zauważyć, ale był owego czasu w remoncie, a tym razem przyjechaliśmy do Brochowa tylko dla niego.

Kiedy odwiedziliśmy go tym razem, to był okres kiedy przez Warszawę przechodziła pierwsza fala powodziowa, wody w okolicy były wezbrane, a za miejscem z którego robione było zdjecie podchodziła już woda.

2010 to rok Chopinowski, warto więc odwiedzić parę miejsc związanych z życiem tego wielkiego polskiego artysty. Mamy w okolicy Żelazową Wole a 11 km od niej znajduje się właśnie Brochów i ten wyjątkowy kościół obronny, w którym Fryderyk Chopin został ochrzczony.

Kościół św. Rocha i Jana Chrzciciela to imponująca świątynia o wyraźnych cechach obronnych, który został zaprojektowany przez Jana Baptystę z Wenecji. Brochów był kiedyś nazywany Brochowem wielkim, a historia tutejszej parafii siega XII wieku. Wieś położona jest w powiecie sochaczewskim, na zachód od Puszczy Kampinowskiej nad rzeką Bzurą.

Ten gotycko-renesansowy kościół, powstał w latach 1551-1561, jest kościołem inkastelowanym o cylidrycznych wieżach, posiadający strzelnice i ganki strzelnicze, mur obronny z małymi narożnymi bastionami.

Zapraszamy do oglądania tego krotkiego filmu a więcej informacji możecie znaleść na stronie internetowego centrum informacji chopinowskiej.