Krzyczew
[shashin type=”photo” id=”495″ size=”large” columns=”max” order=”user” caption=”y” position=”center”]
Wieś Krzyczew nad Bugiem „malowniczo rozciągniona”. Już nie pamiętam czy to był czysty przypadek, czy może na głównej drodze prowadzącej do Terespola była jakaś tablica informacyjna, która nas zaciekawiła.
Gdy wjechaliśmy do wsi, pierwsze co nas zaintrygowało to drewniany kościół, kościółek raczej. Pierwotne była to cerkiew unicka pw. św. Demetriusza, wybudowana w 1683 r. dzięki Józefowi Hornowskiemu, właścicielowi dóbr pratulińskich.
Na tablicy informacyjnej przed wejściem czytamy, że w 1810 r. został gruntownie przebudowany. Po przejęciu świątyni przez wyznawców prawosławia, w 1875 r. dobudowano dwukondygnacyjną wieżę z babińcem i dzwonnicą w górnej kondygnacji. Kościół zwrócono katolikom w 1919r. Od 1925 r. był on też kościołem filialnym parafii w Neplach.
Kościół pod wezwaniem św. Jerzego jest niezwykły ze względu na położenie, tuż nad Bugiem. Nie ma chyba w Polsce drugiej takiej budowli sakralnej czy świeckiej tak blisko położonej rzeki. Zapewne kiedyś główny nurt Bugu przepływał znacznie dalej ale przez stulecia zmieniał się. Jeszcze jedna ciekawostka, kościół ów jest jednocześnie granicą polsko-białoruską. Tan po drugiej stronie rzeki już Białoruś…
[salbumphotos=47,72,5]