Polska, UNESCO, Zabytki

Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to mała wieś w województwie małopolskim, niepozorna wieś, w której co rok odbywa się konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Mało tego, Lipnica figuruje też na liście UNESCO bo na jej terenie znajduje się wyjątkowy i bardzo cenny zabytek, kościół drewniany z XV w. Ale to też nie wszystko bo w tej wsi urodziły się siostry Ledóchowskie, błogosławiona Teresa i kanonizowana w 2003 r. św. Urszula.

Lipnica Murowana zawsze kojarzy mi się z murowaną piwnicą, nie wiem czemu, muszę przyznać, że warto tu przyjechać ale moim zdaniem nie powinna być jedynym celem wycieczki. Te palmy co wygrywają wcale nie są piękne. Ale to tylko moja skromna opinia.

Tego dnia Lipnicę swoją obecnością miał zaszczycić Prezydent Lech Kaczyński, ale w jego zastępstwie pojawił się i wygłosił przemówienie Władysław Stasiak. Na same przemówienie jak i na początek uroczystości spóźniliśmy się bo przyjechaliśmy circa godzinę pózniej. Na rynku było już bardzo dużo ludzi i zaczynała się procesja.

Patronem wsi jest św. Szymon, kolumna z jego figurą jest na małym ryneczeku, na filmie widać ją bardzo wyraźnie mimo, że próbuje ją zasłonic las palemek wielkanocnych. Palemkami na pewno nie można nazwać te wielkie palmy, które biorą udział w konkursie. Moim zadaniem mamy tu do czynienia z przerostem formy nad treścią, bo te bardzo wysokie palmy, tracą już to piękno i czar, są jak rośliny pozbawione wody i kwiatów, łyse, suche, takie nijakie. Jeśli ktoś chcę zobaczyć równie ładne palmy i nie chce spędzić całego dnia w aucie polecamy udać się do miejscowości Łyse, mazowsze, powiat ostrołęcki. Jest dużo bliżej i też mamy bardzo ładne palmy, w normalnych rozmiarach 🙂 Oczywiście zakładając że ktoś jedzie z terenów mazowsza.

Szymon z Lipnicy ( 1438-82), bernardyn, filozof i teolog, był autorem religijnych pieśni, polskich i łacińskich. Zmarł w Krakowie, podczas zarazy, opiekując się chorymi. Beatyfikowany w 1685 r.

W Lipnicy Murowanej mamy trzy kościoły, parafialny św. Adrzeja z 1364 r., który góruje nad miastem, barokowy kościół bł. Szymona z Lipnicy z 1680 r. oraz najcenniejszy zabytek cmentarny kościół drewniany św. Leonarda, któremu poświęcamy odrębny wpis.