Miejsca

Mielnik

Dawne miasto w pow. siemiatyckim liczące około 900 mieszkanców. Miejscowość letniskowa nad tworzyącym tu malowniczy przełom Bugiem, na pd. wsch. od Siemiatycz, w pobliżu granicy z Białorusią.

Mielnik jest bardzo blisko Grabarki, jeśli ktoś będzie w okolicy, to warto te dwa miejsca odwiedzić. Tak jak w Drohiczynie, tu też znajdziemy górę zamkową, na którą warto się wdrapać i o ile w Drohiczynie nie było schodków ani poręczy to tu mamy ten komfort nie musimy się bać, że przy bardziej mokrej ziemi zjedziemy na pupie.

Góra zamkowa ( 180 m n.p.m. ), kredowe wzgórze półożone blisko mielnickiego rynku, góruje 60m nad dol. Bugu. Znajduje się tu grodzisko z XI-XII w., z zachowanmi fragmentami wału i fosy oraz pozostałości ruin zamku z XIII – XIV w. Na szczycie wzgórza resztki kaplicy św. Aleksandra Newskiego, wzniesionej przez władze carskie dla ucznienia zdławienia powstania styczniowego a zniszczonej w latach 30. XX w.

W zasadzie można napisać, że jak ktoś chce podziwiać te resztki albo pozostałości, to nie ma po co tu wchodzić, jest ich na prawdę niewiele. Za to widok roztaczający się z samej góry jest cudowny i chyba nawet lepszy niż ten z góry zamkowej w Drohiczynie. Widać oczywiście Bug ale także prawosławną cerkiew Narodzenia NMP Przeczystej z 1825 r. Drewniana, klasycystyczna, nie zajrzeliśmu do niej, siedzenie na rzeką było tym razem bardziej przyjemne 🙂

Przy samej górze znajdują sie ruiny gotyckiego kościoła św. Trójcy z XVI w., spalonego w 1866r., a ostatecznie zrujnowanego w podczas drugiej wojny światowej. I tu rzeczywiście jest co oglądać.

Mielnik jak na takie małe miasteczko ma bardzo ładne boisko piłkarksie, jest bardzo blisko rzeki, ma bardzo ładny punkt widokowy w postaci góry zamkowej, to jest chyba największy atut tego miasta, jest też inny punkt widokowy.

mielnik

Zanim się wjedzie do centrum, szukajmy znaku, droga taka piaskowa, to drewniana wieża widokowa, trzęsie sie jak się wchodzi, widać z niej trochę miasto, to taki dodatkowy punkt do odwiedzenia, jak ktoś ma trochę czasu i nie ma lęku wysokości 🙂

Mielnik jest bardzo urokliwym miejscem, blisko rzeki Bug, można sobie ty wynająć pokój i trochę pobyć na łonie natury, tu raczej nie będzie dużo ludzi, spokój i cisza jakoś skłania do przemyśleń i człowiek sobie zadaje pytanie, ile się traci mieszkając w dużym mieście.

Mapa

[salbumphotos=27,72,6]

Tags : , ,