Monitory LG UltraFine

Są dwie wiadomości odnośnie nowych monitorów Apple. Pierwsza ta zła, nie będzie już serii Apple Cinema Display. Druga ta lepsza, są nowe monitory ale od LG, według firmy z Cupertino specjalnie przeznaczone do pracy z nowym MacBook Pro. Pokazane na konferencji, więc można uznać, że Apple za nimi stoi całym sercem i z nadzieją na lepsze jutro już bez ACD.

21,5 cala 4K i 27 cali 5K to pod względem wyglądu raczej niska półka, ale specyfikacje mają bardzo dobrą choć trochę jak to często u Apple bywało kontrowersyjną.

Monitory pozbawione są HDMI, DVI, DP, jedyne gniazda w jakie są wyposażone do USB-C i TB3.

Czemu to jest dosyć dziwna sytuacja ? Bo np tego model 27 UltraFine 5K nie podłączymy w tym momencie do żadnego maca z wyjątkiem nowego MacBooka Pro, bez odpowiednich adapterów nie podłączymy do niczego, iPhona, iPada, MacBooka, iMaca, nawet Maca Pro. W sumie 4 porty nawet TB3 jak na monitor za 4489 zł to raczej mało. Są kamera i głośniki ale to nie rekompensuje ceny i tylko jednego rodzaju portu.

Apple zanim zaczeło przyjmować zamówienia na te monitory, już wprowadziło obniżkę 25% na oba modele, także podana cena jest już po rabacie. 21,5 4K kosztuje 2429 zł. Apple w Polsce oferuje mniejszy model ale trzeba czekać od 5-7 tygodni, większego jeszcze nie mają w ofercie. Rabat jest ważny do końca roku, także w tej cenie zakładam, że będzie można zamawiać do 31 Grudnia 2016.

Co ciekawe na stronach LG tych modeli nie ma ale za to jest 27 LG UltraHD 4K za 2799 zł, który ma wszystkie tradycyjne porty i nie straszy tak bardzo ceną, gdy skończy się rabat na monitory UltraFine , wyda się jeszcze bardziej opłacalny.

Jeszcze ciekawsze jest to, że Apple pokazuje monitor, z którego aby skorzystać trzeba dokupić komputer za 1500 $, z wyglądu przypominający zwykły monitor PC a dzień lub dwa dni wcześniej Microsoft pokazuje Surface Studio z ekranem 4500×3000 px, który jeśli nie zachwyca to przynajmniej wzbudza duże zainteresowanie.