Nintendo Switch

Nintendo po raczej słabo przyjętej poprzedniej generacji konsoli Wii U, zbudowało przez niektórych nazywaną “hybrydową” konsolę video o nazwie Switch, poprzednia kodowa nazwa to NX, bo można ją podłączyć do telewizora ale też zabrać ze sobą i używać jak tabletu.

Konsola zapowiedziana na jesieni 2016 ma mieć premierę w Marcu 2017. To będzie chyba najdroższa konsola Nintendo bo trzeba będzie na nią wydać 300$, nie jest jeszcze ustalona dokładna cena w Europie ale nie mniej jak 300 lub 329 Euro. W Polsce ceny też mogą być różne od 1300 do 1500 zł.

Nie będę pisał o wszystkich detalach nowej konsoli, chciałbym skupić się na kilka istotnych według mnie szczegółach.

Switch ma ekran o przekątnej 6,2 cala i rozdzielczości 1280×720 i 236 ppi. Rozdzielczość ma się zwiększyć jeśli podłączymy do tv, ale elektronika jest w tablecie, więc to może być pewnie jakieś skalowanie, zobaczymy.

Ile to jest 6,2 cala, jeśli ktoś miał w ręku iPada mini, to ten drugi ma 7,9 cala i 326 ppi przy rozdzielczości 2048×1536, nie wiem jak z wagą ale przypuszczam, że iPad będzie lżejszy. Biorąc jeszcze pod uwagę, że Apple w Marcu wydaje nowe iPady, to Nintendo Switch jako tablet wypadnie słabo, myślę że ceny obu urządzeń bedą zbliżone.

Bateria według danych podanych przez wiki ma mieć czas pracy w widełkach 2,5 – 6,5 h. Jeśli ktoś będzie grał przez cały czas to wyjdzie około 3h. Jak na urządzenie mobilne 3h to według mnie bardzo mało.

Nie wiem czy Nintendo dobrze przemyślało ten produkt, jako urządzenie mobilne typu tablet jest za słabe pod względem ekranu i baterii, cała nadzieja w procesorze graficznym od nVidii, który ma być specjalnie przygotowany i zaprojektowany pod gry.

Tylko tak się składa, że te specjalne gpu to nic innego jak trochę podrasowanie 2-3 letnich modeli ze zmienioną lub ukrytą nazwą. Nvidia robi dobre układy gpu ale przy cenie 300$ co możemy dostać ? Na pokładzie ma być Tegra, prawdopodobnie zbliżona wersja do X1(T210) , czyli tej najnowszej, jak to będzie hulać to się okaże w praniu. TEGRA X1 zasila Nvidia Shield.

“Zieloni” nie otrzymali zlecenia na dostarczenie swoich układów do Xboxa One ani Playstation 4, tam siedzą układy konkurencji (AMD). Apple od kilka lat też zaopatruję się u AMD w dużych makach i buduje własne układy w segmencie mobilnym. Nvidia więc nie może tego odpuścić i według mnie skupi się nie tyle na wydajności gpu ale na tym, żeby łatwo się tworzyło oprogramowanie i żeby system ogólnie chodził flawless.

Nintendo kiedyś miało najszybszy sprzęt, w latach świetności pierwszego Playstation, to właśnie model 64 miał najlepszą i najszybszą grafikę, ale jak się okazało wtedy, ogólna wydajność danej konsoli nie zawsze przekłada się na liczbę sprzedanych egzemplarzy.

Jako stacjonarna konsola, mimo porównywalnej ceny, będzie słabsza od XONE i PS4, kontrolery ruchu nie sądzę aby powtórzyły sukces pierwszego Wii, cała nadzieja dla fanów marki w bardzo dobrych i dopracowanych grach, z których Nintendo słynie.