Nowe Apple TV

5 Grudnia w Galerii Mokotów miałem przyjemność pobawić się trochę nowym Apple TV. To jest media player z pilotem, który podłączamy do telewizora, monitora lub projektora, możemy oglądać filmy, przeglądać zdjęcia, słuchać muzyki, a teraz także grać i pisać własne aplikacje. Poprzednia wersja jest mi znana, używam jej od kilku lat, jakie widać na pierwszy rzut oka różnice ?

Szybkość działania. Apple TV 4th generacji posiada procesor A8X, który sprawia że wszystko bardzo płynnie chodzi od gui po gry które poziomem grafiki zaczynają powoli zbliżać się do konsol typu PS3 i Xbox 360. Zmianie uległo całe Menu, lecz jest to zmiana głównie w sensie graficznym, wygląda ładniej, jest dodane parę efektów graficznych, które wpływają na generalny odbiór, w takim sensie jak np CSS3 poprawia wizualizacje stron. Apple TV działa na specjalnej wersji iOS oznaczonej tvOS.

W nowej wersji mamy dostęp do od nowa napisanej aplikacji YouTube, z której nie możemy już korzystać na poprzednich modelach. 4th generacja daje nam możliwość dostępu do sklepu z aplikacjami, i dzięki temu Apple TV nabiera zupełnie nowego znaczenia. Poprzednio mieliśmy dodawane aplikacje wybrane przez Apple, było ich wiele ale nie było możliwości tworzenia nowych przez użytkowników, teraz się to zmienia i mamy szansę napisać własną, tak jak w przypadku sklepu App Store i Mac App Store.

Nowy Pilot jest bardziej funkcjonalny, posiada własny gładzik, teraz poruszamy się po menu przesuwając po nim palec, wybieramy poprzez naciśniecie gładzika. Są przyciski menu, głośności i Siri. Pilot ma wbudowany czujnik ruchu, także używamy go poziomo jako np kierownicę w grach samochodowych.

Siri nie działa w języku polskim w żadnym urządzeniu Apple, tak samo nie działa w Apple TV. Siri dotyczy w zasadzie tylko aplikacji Filmy. Mam nadzieję, że w następnej wersji rozszerzy się zakres pracy na inne aplikacje.

Screen saver to teraz plik video o wielkości 600mb, to bardzo ładne panoramy live, są oczywiście inne opcje znane z poprzednich modeli.

Nie ma wyjścia optycznego, za to jest obsługa kanałów Dolby Digital 7.1 po HDMI, WiFi działa też dodatkowo w trybie AC, nie ma trybu 4K albo Ultra HD, wideo i filmy max 1080p.

Filmy nagrane w 4K przez iPhona 6s nie obejrzymy poprzez Apple TV, zostaje nowy iMac 4K i 5K, na Youtube są już materiały 4K ale nie wiem czy można je odpalić na nowym ATV (Apple TV). Vimeo, drugi najpopularniejszy serwis z treściami video także już od jakiegoś czasu pozwala oglądać materiały w 4K.

4K To już nie nowość więc jego brak w ATV to według mnie minus. Cena jest podniesiona o 100% do 779 zł, sporo ale trzeba dodać, że dostajemy 16 lub 32 GB dodatkowej pamięci i szybki procesor, po drugie produkt należy przetestować bo “feel” jest bardzo pozytywny, po trzecie jeśli baza aplikacji się powiększy to cena będzie z czasem wydawać się coraz korzystniejsza w stosunku do możliwości.