Nysa

Nysa leży na granicy Dolnego i Górnego Śląska, przez miasto przepływa Nysa Kłodzka, miasto leży w województwie opolskim, trudno jest ściśle określić krainę geograficzną, bo w historii Nysa widniała na kartach obu części Śląska.

Nysa bardzo przypadła mi do gustu, może dlatego że ma wiele obiektów do zwiedzania, kościóły, wieże, forty, bastion, Bazylike, nawet jezioro i plaże. Zwiedzanie miasta proponuje zacząć, szczególnie jeśli ktoś jest pierwszy raz w Nysie, od Bastionu Św. Jadwigi na ul. Piastowskiej 19, tam też znajduję się biuro informacji turystycznej, możemy obejrzeć sobie film o Nysie, kupić przewodnik lub książkę, odbyć spacer po tunelach bastionu z przewodniczką, dostać mapę Nysy, dowiedzieć się o mieście i miejscach, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Na ulotce mamy mapę miasta, telefony, adresy, hotele, taxi, takie przydatne rzeczy, plus zdjęcia najbardziej atrakcyjnych zabytków i miejsc, jest też krótki opis miasta a w nim pozwolę sobie zacytować parę zdań :

Przez prawie 500 lat swojej historii Nysa była stolicą księstwa biskupiego, dzięki czemu rozkwitała gospodarczo i kulturowo.

Niepowtarzalny charakter Nysy objawia się zarówno w zabytkowych budynkach, jak i otaczającej miasto florze i faunie. Jezioro Nyskie i sąsiedztwo Gór Opawskich sprawia, iż w regionie turystyka trwa cały rok a Nysa jest najatrakcyjniejszą miejscowością opolszczyzny.

Bastion to pierwszy punkt, który polecam , drugie miejsce to wjechać sobie na wieże ratusza, bilet to koszt 5-10 zl, jest przewodnik, około 30 min, mamy widok na całe miasto, wszystko w zasięgu wzroku. Ratusz jest na samym rynku, to jest cetrum Nysy, zaraz obok jest Bazylika Sw. Jakuba i Agnieszki, dobrze też widać obie zachowane wieże, Wrocławską i Ziębicką, warto też zwrócić uwagę na budynek poczty i kościół św Piotra i Pawła z pięknymi barokowymi polichromiami. Kościół wraz z seminarium wchodzi w skład zespołu klasztornego bożogrobców.

Nysa jest nazywana Śląskim Rzymem, oprócz kościołów, mamy tu także zabytkową studnię i fontannę Trytona, i o ile można je zobaczyć z ulicy to więkość skarbów Nysa kryje za drzwiami kościołów.

Polecam obejrzeć zdjęcia Nysy na tej stronie.

[salbumphotos=92,72,5]