Paczków

Była Nysa, był Otmuchów, czas na Paczków, kolejne ciekawe i można powiedzieć wyjątkowe miasto w woj. opolskim. Na zach. od jezior Nyskiego i Otmuchowskiego, nad Nysą Kłodzką, leży miasto zwane śląskim Carcassonne, z bardzo dobrze zachowanymi średniowiecznymi murami obronnymi.

W Paczkowie trzeba zobaczyć koniecznie gotycki kościół św. Jana Ewangelisty, wysoki , obronny charakter świątyni z wyjątkową studnią w środku, zwaną tatarską.

W Paczkowie mamy Muzeum Gazownictwa, ale tym razem nie mieliśmy okazji go zobaczyć, byliśmy za to w domu kata, tam jest informacja turystyczna, możemy kupić ksiązki, obejrzeć stare zdjęcia, maszyny, o ile mnie pamięć nie myli jest tam kolekcja etykiet do pudełek od zapałek.

Paczków posiada średniowieczny układ urbanistyczny, chodząc po rynku wzrok przyciąga renesansowa wieża ratusza, a jak ktos lubi wieże to są jeszcze trzy 🙂 to takie wieże-bramy , Kłodzka, Ząbkowicka i Wrocławska. Zachowanych baszt jest dużo więcej ale wszystkich nie udało mi się policzyć chyba byłem na to zbyt głodny 🙂 Mają łupinowy kształt tzn. że są otwarte od strony wewnętrznej, mury miasta mają długość około 1200 m, dawniej miasto posiadało jeszcze fosę i drugi dużo niższy mur.

Polecam obejrzeć zdjęcia Paczkowa na tej stronie.

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Paczków

loading map - please wait...

Paczków 50.463565, 17.005726

[salbumphotos=93,72,5]