Zabytki, Zamki

Oporów

[shashin type=”photo” id=”848″ size=”large” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Po odnalezieniu zaginionej autostrady, udaliśmy się do następnego punktu wycieczki tego dnia a mianowicie pojechaliśmy do niewielkiego ale uroczego zamku rycerskiego, znajdującego się wśród zabytkowego parku, 14 km na pn-wsch od Kutna.

Zamek w Oporowie możemy zaliczyć do rodowych fundacji duchowieństwa, wzniesiony przez biskupa, ulokowany w cetrum prywatnego majątku, ale nie będący zamkiem polskiego Kościoła.

Gotycką siedzibę wzniosł w 1. połowie XV stulecia arcybiskkup Władysław Oporowski, wybitny dyplomata i polityk, cieszący się się szczególnymi względami dwóch polskich królów – Władysława Jagiełły oraz jego syna Kazimierza Jagielończyka.

Władysław Oporowski syn wojewody łęczyckiego Mikołaja, główny opozycjonista Zbigniewa Oleśnickiego, biskup włocławski a potem arcybiskup gnieźnieński.

Na teren parku prowadzą dwie bramy, my zaparkowaliśmy blisko takiego jakby oczka wodnego lub stawu, od tej bramy jest bliżej do samego zamku, to była chyba

Od ponad półwiecza w rycerskiej siedzibie mieści się Muzeum Zamkowe ze stałą ekspozycją stylowych wnętrz dworskich. Piękne i cenne zbiory obejmują: obrazy, rzeźby, militaria, meble i wyroby rzemiosła artystycznego.

Mnie najbardziej podobała się rzeźba na piętrze przedstawiająca Psyche i amorka i pięknie zdobiony stół na środku jednej z sal. Dodatkowo wspomnę, że jeśli ktoś miałby ochote robić zdjęcia albo kręcić film musi złożyć dodatkową opłatę w kasie. O ile pamiętam to koszt 20 zl.

Oporów_00000

Jak to często bywa, z tym miejscem wiąże się także legenda a mianowicie :

dawno, dawno temu zamek i kosciół w Oporowie były połączone, a przejście było miejscem spotkań zakochanych – młodziutkiej kasztelanki oporowskiej i przeora zakonu paulinów. Ukrywając swą miłość, tylko w tunelu czuli się bezpiecznie. Niestety pewnego dnia przejście zawaliło się na dziewczynę idącą na spotkanie, a na miejscu, w którym to się stało leży dzisiaj głaz.

Tego miejsca nie ma na filmie ani na zdjęciach, wszystko z braku czasu, tego dnia czekała na nas jeszcze Łęczyca i zjazd rycerstwa 🙂

Bardzo polecam odwiedzenie Oporowa, bo według mnie wartość muzealnych zbiorów, trochę przewyższa to co możemy zobaczyć na zamku w Łeczycy, ale to moje subiektywne zdanie.

[salbumphotos=16,72,6,]