Pałac w Sannikach

Bardzo ładny park, jest pomnik Chopina, taki bardzo smutny i zamyślony ale jest, główna brama jest zamknięta, ale można wejść z boku, zaraz przy samym pałacu. Potrzeba trochę czasu i pieniędzy, żeby nadać taki wygląd jak kiedyś, za mało jest tablic informacyjnych i czegoś takiego żeby zachęcało do odwiedzania tego parku i pałacu, miejsca w którym kiedyś mieszkał Fryderyk Chopin.
Przed murami otaczajacymi park i pałac, na jednej z niewielu tablic jakie są w tym mieście i na drodze do niego, możemy przeczytać :
Pałac w Sannikach to dawna własność Pruszaków, a później Dziewulskich. W okresie średniowiecza Sanniki, podobnie jak inne wsie ziemi gostynińskiej były jedną z osad służebnych książąt płockich.
Wygląd i kształt pałac zawdzięcza architektowi Władysławowi Marconiemu. Neoklasycystyczny pałac wybudowano w 1910 roku dla Antoniny z Natansonów i Stefana Dziewulskich. Obecnie we wnętrzu pałacu znajduje się sala koncertowa i niewielkie muzeum.
Chopin spędzał wakacje w Sannikach, u swojego szkolnego kolegi Konstantyna Pruszaka w 1828 r. Bogaty w ludowe tradycje region sannecki zainspirował jego twórczość. Przerobił tu Rondo c-dur na dwa fortepiany oraz kompnował w Sannikach dalsze cześci Tria g-moll.
Od 1981 r. od lutego do października w pierwsze niedziele miesiąca o godz. 14:00 odbywają się koncerty chopinowskie połączone z recytacją pięknej poezji polskiej. W lutym i październiku koncerty organizowane są w niedzielę najbliższą dacie urodzin i śmierci Fryderyka Chopina.
W 1908 r. Stefan Celichowski wykonał i zrealizował projekt ogrodu dworskiego w Sannikach. W przypałacowym parku znajdują się piękne aleje lipowe, grabowe i kasztanowe, okazy wiązów piramidalnych. Drzewostan parku stanowią wiązy, dęby błotne, kasztanowce, sosny czarne, chojny kanadyjskie, brzozy, buki, jesiony, świerki, graby. Rośnie tu także miłorząb japoński.
[salbumphotos=63,72,5]