Pałac w Supraślu

To ostatnia wycieczka 2010 roku, Supraśl ostatni przystanek, słońce już zachodziło, nie było za dużo czasu na obejrzenie wszystkiego, ale ten obiekt musiał zostać uwieczniony tego dnia.
Z racji tego, że już słonce zachodziło a przed nami był długi powrot do domu, pozostałe największe atrakcje tego pięknego miasteczka muszą poczekać aż następny raz tam się zjawimy, a do obejrzenia są m.in. Cerkiew pw. Zwiastowania NMP, Zespół Klasztorny Pobazyliański, Pałac Archimandrytów, Cerkiew pw. św. Jana Teologa, Kapilice Grobowe rodziny Buchholtzów i Zachertów.
Pałac Buchholtzów został zbudowany dla supraskiego fabrykanta Adolfa Buchholtza w latach 1892-1903. Jest eklektyczny, z elemtantami renesansu francuskiego, historycyzmu i detalem secesyjnym, wzniesiony na planie litery “L”, piętrowy z mieszkalnym poddaszem. Do korpusu głównego przylega pod kątem prostym skrzydło boczne (oficyna). Na styku korpusu i skrzydła wznosi się wieża. Elewację frontową pałacu zdobi na osi portyk balkonowy. Korpus ma dwuwarstwowy układ pomieszczeń. W otoczeniu pałacu rozciąga się park, założony po 1834, przekomponowany na początek XX w. Pałac mieści Liceum Sztuk Plastycznych.
[salbumphotos=62,72,5]