Park Puławski

Podejrzewam, że duża cześć ludzi podróżujących do Kaziemierza Dolnego jechała wielekrotnie koło tego miejsca nie zatrzymując się aby nie tracić czasu, my robiliśmy dokładnie tak samo, tym razem było inaczej i nie pomylę się jeśli zaryzykuje stwierdzenie że, nie była to bynajmniej strata czasu.
Zespół pałacowo-parkowy w Puławach ma kilka wyjątkowych atrakcji, zaczynając od Pałacu Czartoryskich, poprzez Swiątynię Syblilli, Domek Gotycki a kończąc na Bramie Rzymskiej. Na mnie osobiście najwieksze wrażenie zrobiła rzeźba przedstawiająca scenę z utworu “Jerozolima Wyzwolona” autorstwa Torquato Tasso.
Pałac początkowo należał do rodziny Lubomirskich, budowany w stylu barokowym przez Tylmana z Gameren, pożniej przebywali w nim Sieniawscy i Czartoryscy, którzy po spaleniu go przez Szwedów, odbudowali w stylu rokoko projektu Jana Zygmunta Deybla, ostatnim właścicielem była księżna Izabela Czartoryska, dla której to został sprezentowany ten piękny pomnik-rzeźba Tankred i Klorynda.
Świątynia Sybilli, na której widnieje duzymi literami napis ” Przeszłość Przyszłość “, to dzieło Aignera zbudowana na wzór świątyni Westy w Tivoli we Włoszech. Izabela umieściła w niej dużo pamiątek i eksponatów o cechach patriotycznych, tworząc tym samym pierwsze tego typu muzeum w Polsce. Pan Aigner stoi także za projektem Domu Gotyckiego, który obecnie pełni rolę muzeum regionalnego pttk a zbudowany był z okazji wizyty Józefa Poniatowskiego.
Akurat tego dnia co byliśmy, większość obiektów była zamknięta lub w remoncie, także nie udało nam się zajrzeć do środka, może w przyszłości będzie jeszcze okazja tam ponownie przyjechać.