Poprawione wersje produktów

Pod literkę s można wstawić dowolny znak ale tak się jakoś składa, że akurat mam na myśli iPhona z literką S a także wersji (S)lim konsol gier video. W przypadku telefonów Apple od kilku lat pojawia się taka wersja, która najpierw chyba oznaczała Speed czyli szybkość, teraz w zasadzie nikt już nie tłumaczy sobie czemu akurat taka literka jest w nazwie modelu.

Slim pojawiły się po około 4 latach od wejścia PS3 i XBOX 360. To były wersje poprawione, głownie w zakresie poboru energii, technologii wykonania procesorów, zastosowanego chłodzenia, i oczywiście zmniejszonej obudowy czyli wymiarów całej konsoli.

Cykl wydawania nowych konsol i tel komorkowych jest zupełnie inny, ale schemat pewnych rozwiązań jest podobny, chodzi mi głownie o temat kupowania dopracowanego produktu. Bo różnice w modelach S i Slim są bardzo wyraźne, nie tylko pod względem wizualnym ale też należy wspomnieć o dopracowanym pisząc ogólnie oprogramowaniu, czy aplikacjach.

Jest wiele osób, które zawsze czekają na pojawienie się wersji poprawionej czyli S, przeważnie na tym dobrze wychodzą, bo kupią produkt, którego wszystkie wady, wyszły w praniu, używając języka potocznego. Wszyscy pamiętamy wyginanie obudowy w przypadku iPhona 6 albo głośną pracę i przegrzewanie się (RROD) konsoli Microsoftu. Do tego dochodzą błędy pracy systemu operacyjnego, aktualizacja wersji aplikacji, czasem coś nie działa tylko dlatego, że mieszkamy w Polsce, czas leczy rany ale też dzięki tzn early adopters, czyli pierwszym klientom, którzy zgłoszą problemy, inni mogę mieć o wiele mniej stresów i bólów d..głowy

Cóż czasem z tym czekaniem na rózne rzeczy to możemy się nie doczekać, np Siri po polsku, kupowanie seriali zagranicznych w iTunes, Netflix, ale to bardziej polityka już koncernów medialnych niż zła wola programistów lub designerów.

Jeśli na wersje S telefonów Apple musimy czekać teraz zwykle około roku to na wersje Slim konsol tak między 3-4 lata. Bo w 2010 wyszły z tego co pamiętam , 3 lata poźniej mieliśmy premierę nowej generacji Playstation 4 i XBOX ONE. Z kalendarza wynika, że wersji Slim obecnych konsol można się spodziewać pod koniec 2016 roku albo rok później. Jest jeszcze jeden szczegół, każda generacja konsol dostaje jakiś gadget, który ma jej przedłużyć życie , to był Kinect, to był Magic Wand chyba. Żyło to 2 lata circa i padło śmiercią naturalną, a raczej brakiem jedzenia w postacji dobrych gier , które by to wykorzystywały. XONE w pierwszej wersji miał Kinecta, ale dość szybko z niego zrezygnowano, a cały interfejs, który miał obsługiwać komendy głosowe i ruchy dłoni, chyba został przerobiony. Microsoft do tej pory nie może nadgonić Sony pod wględem ilości sprzedanych egzemplarzy, myślę że do końca nie przemyślana sprawa z włączeniem Kinecta mogła mieć na to wpływ.

W 2016 planowany jest start okularów VR, i to będzie w tej generacji ten życiodajny napój, którego odpowiednio atrakcyjne przedstawienie będzie gwarantowało dalszy ruch w interesie, jest tylko jeden kłopot, VR potrzebuje do sprawnej pracy dość silnej maszyny obliczeniowej i obawiam się , że same konsole, nawet tej generacji mogą sobie z tym nie poradzić. Firma Oculus , która raczej jako pierwsza pokażę swoją nową zabawkę wspomina o tym, że trzeba mieć w miarę silnego PC, a jak wiadomo konsole pojawiły się w 2013, silne pc są z 2015 a Oculus wyjdzie w 2016, także konsole dostaną pewnie jakiś box, który będzie liczył sobie odzielnie na potrzeby VR, chyba że to będzie takie trochę gorsze VR na potrzeby obecnych konsol.

Pytanie mam takie, czy VR rzeczywiście będzie tym NEW TECH, czy podzieli los okularów 3D i filmów 3D, które były mocno promowane przez ponad 2 lata, wszyscy kupili tv 3D i nic z tego fridi nie mają. Czy konsole dostaną VR i jeśli tak to za ile $$ ?

Wersja Slim konsol będzie już wkrótce, taka kolej rzeczy, ale czy np będzie obługa 4K, bo teraz każdy tv jest oferowany już 4K, te średnio dobre, dobre i najlepsze to mają, jeśli konsole pójdą w VR to już na pewno nie w 4K. PS3 wchodziło grubo z playerem Blue-Ray, czy wersja Slim od Sony będzie miała player 4K ? Jeśli nie to po co kupować tv 4K ? Telewizje nie nadają takiego sygnału, płyt 4K nie ma jakoś szeroko dostępnych, konsol 4K nie ma. No tak Netflix nadaje już w 4K, ale w PL nie ma oficjalnie, to zostają zdjęcia z pendrive, fajnie wyglądają .

Konsole dostaną w 2016 jakiś gadget, żeby utrzymać sprzedaż, coś co będzie mocno promowane ale przydatność wyjdzie dopiero za rok albo dwa, a poźniej prawdopodobnie w 2017 otrzymamy poprawioną wersję S, Slim lub Super 🙂