Project Scorpio

Scorpio to kodowa nazwa nowej konsoli firmy Microsoft, w czerwcu 2016 oficjalnie została zapowiedziana, ma być gotowa na świąteczny okres 2017, ma to być najmocniejsza konsola video Microsoftu i jednocześnie najsilniejsza na rynku.

M chce mieć maszynę, która będzie szybsza od PS4 Pro, będzie w stanie działać płynnie w 4K i będzie gotowa do pracy z okularami VR i wszystkim z dopiskiem VR, obsługę filmów UHD 4K dostaliśmy już przy okazji premiery Xbox One S.

W środku na 95% znajdziemy zabawki ze stajni AMD, będą to 2 procesory czterordzeniowe i GPU, które ma mieć wydajność w okolicach 6 TFLOPS, PS4 PRO ma trochę ponad 4 TFLOPS.

Najważniejsze pytanie jaka będzie cena, patrząc wstecz ceny nowych konsol Microsoftu nie były tanie, także to może być spokojnie nawet 500$, w PL 2500-2899 zł. AMD wsadzi tam dosyć mocną kartę jak na konsole, dokładnie nie wiadomo co to będzie za chip, ale skoro ostatnio prezentowane były karty VEGA to spodziewam się, że nic słabszego nie powinno się znaleść na pokładzie nowego Xboxa. Nazwa pewnie się zmieni ale to tylko PR, najważniejsza jest elektronika. Podejrzewam, że jeśli chodzi o procesor, będzie to wydany w tym roku RYZEN.

Jeśli chodzi o gry to może być podobnie jak w PS4 PRO, starsze gry dostaną patcha, który poprawi lub dopiero umożliwi pracę w 4K, zamiast 25-30 fps będzie 40-60 fps itd. Problem zmiany konsoli co 3 -4 lata sprawia, że trzeba myśleć o ludziach, którzy są od początku danej gen i bedą strasznie wkurzeni, jeśli się im zakomunikuje, sorry musicie sobie kupić nową wersję, żeby pograć w kupione gry, dlatego widać więcej patchy i poprawek do starszych pozycji niż zupełnie nowe wykorzystujące w lepszym stopniu nową maszynę. Jest to o wiele tańsze i dlatego też tak ważna jest wsteczna kompatybilność gier kupionych na poprzednich generacjach XBOXA.