Polska, Zabytki

Ratusz w Poznaniu

Ratusz znajduje się w centralnej części rynku, stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. Jest przykładem najwspanialszych budowli renesansowych na terenie Polski. Przed ratuszem znajduję się fontanna, której motywem jest scena porwania Prozerpiny przez Boga Morza Posejdona.

Ratusz był znacznie zniszczony w czasie II wojny światowej. Proces odbudowany i przywracania do dawnej świetności zakończył się dopiero w 1954 r., a wspaniałe wnętrza przekazano na użytek Muzeum Historii Miasta Poznania.

Na II piętrze mamy zbiory pochodzące z czasów zaboru pruskiego i okresu międzywojennego, są tam przede wszystkim rzeczy codziennego uzytku, obrazy znanych obywateli Poznania, rózne dokumenty i widoki miasta z przeszłości.

Na pierwszym piętrze mamy Salę Renesansową z 1555 r. zwaną Wielką Sienią, przepiękna ornamentyka, polichromowa dekoracja stiukowa. W sali wielki globus z 1688 r. który skonstruował wenecki kartograf Coronelli. Izba Królewska z 1541 r. nazwa pochodzi od obrazów przedstawiających portrety królewskie. Mamy Salę Sądową, ufundowaną przez Radę Miejską w 1791 r. w sali znajduję się pomnik Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Najstarszymi pomieszczeniami w ratuszu są gotyckie piwnice, które kiedyś słuzyły jako więzienie i izba tortur a później winiarnia. Teraz sale te wykorzystuje się na ekspozycję muzeum przedstawiające najstarsze dzieje miasta.

W poznańskim ratuszu dominuje fasada wschodnia: Zbudowana jest z trzech kondygnacji arkadowych logii, z których parter i I piętro są pięcio-arkadowe, natomiast w najwyższej kondygnacji liczba arkad się podwaja.

Znane poznanskie koziołki to efekt pracy mistrza Bartłomieja Wolffa z Gubina, który zainstalował zegar wraz z koziołkami w 1551 r. Codziennie punkt dwunasta w południe można je zobaczyć.