Polska, Zabytki, Zamki

Reszel

[shashin type=”photo” id=”839″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Reszel (Russel) to miasto położne 19 km od Kętrzyna, w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto liczące około 5500 mieszkańców, wznosząca się nad miastem potężna warownia znajduje się na szlaku zamków gotyckich.

Na szczególną uwagę zasługują zabytki, czyli kościół farny z XIV wieku pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła oraz zamek biskupi z połowy XIII wieku. Lecz wcześniej nim zabraliśmy się za podziwianie zabytków tego uroczego miasteczka znaleźliśmy pizzerię aby się posilić po trudach całodziennej wyprawy na Warmię.

Tu mała acz istotna uwaga. Proszę nie szukać niczego o nazwie pizzeria, bo w Reszlu w pobliżu rynku jest a i owszem lecz „Smażalnia ryb Feniks” Tak,tak! To jest właśnie pizzeria. Przynajmniej w lipcu 2009 roku gdyśmy tam byli tak się nazywała.

Pyszną pizzę tam serwują lecz trzeba się uzbroić w cierpliwość. I tu nasza mała przygoda związana z tą smażalnią – pizzerią i Reszla zwiedzaniem 🙂 Ponieważ w restauracji zostaliśmy poinformowani, iż czas oczekiwania na pizzę to około 30 – 40 minut postanowiliśmy wejść na wieżę widokową zamku biskupiego. Gdyśmy się wdrapali na sam szczyt wieży – telefon z pizzerii – Państwa zamówienie jest już gotowe.

Szybko po schodach w dół! Co sił w nogach, bo i głód był ogromny! Wnioski z tego doświadczenia są następujące: w Reszlu szukamy „smażalni ryb Feniks” gdy chcemy się posilić lepiej cierpliwie poczekać na swoje zamówienie w pizzerii niż wdrapywać się na wieżę widokową a potem z wyciągniętymi językami gnać w dół.

Reszel09_00000

Wróćmy jeszcze do samego zamku biskupiego. Przez pierwsze 2 wieki miał on charakter stricte obronny. Pełnił funkcję fortecy nadgranicznej, umacniał przy tym panowanie biskupie w tej części kraju oraz niezależność od władzy terytorialnej Zakonu.

Gdzieś tak w połowie XV wieku, budowla straciła znaczenie obronne i w drugiej połowie następnego stulecia została przekształcona przez kardynała Andrzeja Batorego w niewielki zameczek myśliwski. Mieściło się tu centrum administracyjne okręgu reszelskiego; mieszkał tu burgrabia biskupi oraz inni urzędnicy tak zwanej komory reszelskiej. Współcześnie w zamku biskupim organizowane są między innymi wystawy rzeźb i obrazów.

w 1807 roku w mieście wybuchł wielki pożar, który objął także więzienie znajdujące się w zamku. Jedna wersja wydarzeń łączy pożar z buntem więźniów, druga – z czarami, rzucanymi ponoć przez ubogą mieszczkę Barbarę Zdunk. Podejrzewaną wkrótce aresztowano i osadzono w lochu zamkowej wieży, gdzie miała oczekiwać na wyrok. Po procesie skanano nieszczęsną kobietę na …spalenie żywcem. Wyrok ostatecznie zatwiedził sąd w Królewcu. W sierpniu 1811 roku na Górce Szubienicznej pod Reszlem przybyły z Lidzbarka Warmińskiego kat wykonał wyrok. Tak oto w XIX stuleciu na ziemi warmińskiej zapłonął stos!

Ze swej strony gorąco polecam wspinaczkę na wieżę widokową. Widok jaki ujrzeliśmy po wdrapaniu na sam szczyt (panorama miasta) zrekompensował wszelkie niedogodności związane ze wspinaczką. Swoją drogą ludzie żyjący w średniowieczu musieli mieć małe stópki bo te stopnie … no cóż. Schody są wąskie i koszmarnie strome.

Reszel to był ostatni punkt naszej wyprawy po Warmi, na tej wycieczce odwiedziliśmy jeszcze Ryn, Kętrzyn,Wilczy Szaniec, Świętą Lipkę.

[salbumphotos=35,72,8]