Zabytki, Zamki

Ryn

[shashin type=”photo” id=”338″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Ryn leży na południowy zachód od Gizycka, na wzniesieniu pomiędzy dwoma jeziorami, Ryńskim i Ołów. Ryn ( Rhein) znajduje się na szlaku zamków gotyckich. Zamek został wybudowany w 2. poł. XIV w. dla obrony wschodniej granicy zakonu, był siedzibą prokuratora zakonnego, komtura a na końcu wójta.

Pierwszym komturem rezydującym w latach 1394-1396 w zamku był brat wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada- Fryderyk von Wallenrod.

W ostatnim czasie za sprawą lokalnego bractwa rycerskiego zamek ożył. W sezonie na dziedzincu odbywają się biesiady i pokazy walk.Tego majowego dnia nie było żadnych pokazów ani imprez ale to przecież jeszcze nie było sezonu. Pospacerowaliśmy trochę po tym małym miasteczku, bylismy na przystani, z której jest bardzo fajny widok na zamek. Trudno też nie zauważyć urzędu miasta i gminy, taki duży biały budynek z wielkim napisem Ryn i herbem miasta.

To był raczej chłodniejszy majowy dzień, nie było wielu ludzi na ulicach, koło zamku po lewej stronie jest fajne molo, takie małe jak w miejscowościach kolonijnych, ale troche zarośnięte, nie wiem czy w sezonie jest otwarte. Z tej małej przystani, możemy wejść schodami w górę na dziedziniec i parking zamku, w ktorym teraz jest hotel i muzeum.

IMG_1598

W muzeum regionalnym możemy zobaczyć militaria, zabytki archeologiczne, dokumenty, wyroby rzemiosła artystycznego i wytwory sztuki ludowej.Do ciekawych obiektów tego urokliwego miasteczka, zaliczyć należy wieżę ciśnień, stary młyn i holenderski wiatrak. My trochę z lenistwa, troche z braku czasu zostaliśmy tylko przy zamku, chyba najbardziej wartościowym zabytkiem tego miasta.

Od Rynu zaczelismy wycieczkę po warmii i mazurach, szklakiem zamków gotyckich ale i nie tylko. W nastepnej kolejności będzie Kętrzyn, Wilczy Szaniec, Święta Lipka i Reszel.

[salbumphotos=32,72,7]