Polska, Zabytki

Pińczów

Pińczów z całej wycieczki po Ponidziu, wliczając w nią Jędrzejów i Wiślice, najbardziej mi się podobał, może dlatego że jest tu najwięcej do obejrzenia. Tym razem skorzystam z ulotek biura turystycznego i przytoczę krótkie opisy jakie możemy w nich znaleść.

Renesansowa Kaplica św. Anny fundacji Zygmunta Myszkowskiego, marszałka wielkiego koronnego. Wystawiona na pamiątkę roku jubileuszowego 1600, zapewne przez warsztat Santi Gucciego, architekta królów polskich. Stoi na wzgórzu, skąd piękny widok na miasto i dolinę Nidy.

Z tego wzgórza rozciąga się na prawdę ładny widok na miasto, widać jak blisko miasta płynie Nida, dwa wyrażnie zaznaczające sie klasztory. Do Kaplicy nie weszliśmy bo była zamkięta ale udało się kawałek nagrać przez dziurkę od klucza. Z centrum miasta pieszo pod górę jest kawałek więc dla leniwych polecamy podjechać autem. Po drugiej stronie wzgórza stał kiedys zamek, którego makietę możemy oglądać w muzeum.

Kościół parafialny i dawny klasztor paulinów wymurowano w XVII w., zachowało się jednak wiele pierwotnych fragmentów gotyckich. Przez pewien czas kościół był zborem kalwińskim, pochowano w nim reformatora Jana Łaskiego (zm. 1560). W latach 1647-1650 klasztorem kierował ks. Augustyn Kordecki, znana postać w dziejach polskich.. W monumentalnej dzwonnicy barokowej zawieszone są stare dzwony, jeden z nich gotycki, ufundował kardynał Zbigniew Oleśnicki.

Akurat jak był otwarty to odbywała się msza, a pózniej jak wróciliśmy do niego, niestety był już zamkięty, choć była jeszcze wczesna godzina. Tuż przed wejściem warto spojrzeć do góry, widać dobrze zachowany herb Oleśnickiego na sklepieniu.

Kościół i klasztor franciszkanów wziesiono w XVII w. i na pocz. XVIII w., a całość otoczono wysokim murem kamiennym. We wnętrzu świątyni zwraca uwagę ołtarz główny oraz boczny z wizerunkiem Matki Bożej Mirowskiej, uchodzący za cudowny. Modlił się kiedyś przed nim dzielny żołnierz J. Ch. Pasek, autor znanych pamiętników, zaś A. Dygasiński opisał kościół w opowiadaniu “Beldonek”

Tu też musieliśmy odczekać na koniec mszy, ale tym razem weszliśmy do środka, oprócz obrazu Matki Boskiej godne polecenia są rownież epitafia i nagrobki pochodząće z XVIII w.

Synagoga Stara z przełomu XVi i XVII w., renesansowa, niegdyś centrum religijne żydowskiego miasta. Bardzo cenna ze względu na piękną polichromię przedsionka, malowidła sali męskiej (przypuszczalnie najstarsze w bożnicach polskich) i zaslugującą na uwagę kamieniarkę: portale drzwiowe, skarbona babińca i ołtarz w sali męskiej.

Na mnie szczególną uwagę zwrócił ten witraż, który widać na przeciwko wejścia do synagogi. Z daleka on nie robi takiego wrażenia, szczegóły dopiero widać jak się do niego zbliżymy. Przy wejściu jest taki specyficzny niski murek, jak ktoś się przyjrzy to zobaczy że ten mur czy ogrodzenie zostały wmurowane macewy pochodzące z dawnych cmentarzy. Zarówno witraż jak i mur to pomnik pamięci pomordowanych w Pińczowie żydów.

Muzeum regionalne w Pińczowie powstało w 1963 r. Początkowo otrzymało jedno pomieszczenie w popauliśkim, barokowym klasztorze. Początki wznoszenia obiektu sięgają lat 1431-1449, a zachowaną do chwili obecnej formę jednolitej czterobocznej bryły z wirydarzem po środku, otrzymał zapewnie podczas przebudowy w latach 1630-1642. Po uzyskaniu kolejnych pomieszczeń, od 1970 r. rozpoczęto dziłalność wystawienniczą. Obecnie muzeum zajmuje część zachodniego, północnego oraz wschodnie skrzydła parteru z zejściem do gotyckich piwnic pierwotnego klasztoru Paulinów.

Tak jak widać na filmie jest sporo fotografii, historia miasta, opisane pradzieje okolicy, jest nawet fajna mumia, no prawie ale wyglada fajnie :), możemy poznać wszystkie znane postacie, które zapisały się w historii Pińczowa, jest oczywiście także przyroda ponidzia, rózne eksponaty i są podziemia. Z racji tego że było tam słabe światło poprzestaliśmy na kręceniu samego zejścia do nich.

[salbumphotos=2,72,9]