Sklep Epic Games

Epic Games stworzyło Unreal Engine, najbardziej znany silnik graficzny, wykorzystywany w wielu grach już od kilkunastu lat. Firma istnieje od lat 90, poważne zmiany zaszły w niej w 2012 kiedy dużą część udziałów w spółce kupił Chiński gigant gier online Tencent.

Firma Epic sprzedawała swój silnik wielu developerom i później te gry okazywały się hitami, ale sama nie potrafiła zarobić dużych pięniędzy do czasu roku 2017 i gry Fortnite (1 mld $).
Wcześniejszy zastrzyk cashu i ogromny sukces tej gry pc przyczynił się do (w mojej opinii) otwarcia sklepu z grami cyfrowymi – Epic Games Store – w Grudniu 2018.

To co wyróżnia ten sklep to podział zysków między firmy, które podpiszą umowę na umieszczenie swoich gier, do tej pory stosunek przedstawiał się w taki sposób, że 30% bierze sklep a 70% otrzymuje ze sprzedaży firma tworząca grę. Takie stawki ma Steam, największy gracz w na tym rynku ale też GoG.

Epic Games oferuje aż 88% zysku dla developerów, to spora różnica, nad którą cieżko jest przejść obojętnie. Sklep działa od Grudnia ale już wywołał spore zamieszanie związane także z darmowymi grami, co nie jest takie niespotykane ale również z czasową wyłącznością znaną np z gier na Playstation lub XBOX.

Mnogość sklepów z cyfrowymi grami nie do końca jest dobra dla graczy, bo każdy sklep ma swoją aplikację, konto, savy, społeczność, komentarze, recenzje, pkt, bonusy itd. Gdy do tego dołożymy wyłączność na pewne tytuły robi się spory chaos.