Polska, Zabytki

Sobór Św Trójcy w Hajnówce

Hajnówka to miasto powiatowe położone na skraju Puszczy Białowieskiej, na Wysoczyźnie Bielskiej. Z Hajnówki do Białowieży jest 23 km, to zachodnia strona, a na wschód do Bielska Podlaskiego jest 27 km.

Sobór Świętej Trójcy zaprojektował Aleksander Grygorowicz z poznańskiej pracowni przy współpracy Izasława Białasa i Tadeusza Dobrowolskiego. Prace ukończono w 1982 roku cerkiew poświęcono 10 lat później.

Grygorianowi udało się osiągnąć efekt fascynująco rozrzeźbionej, nowoczesnej acz skomplikowanej formy architektonicznej, bedącej jednocześnie kwintesencją wyobrażeń o “staroruskiej” architekturze cerkiewnej, wpisującej się w wielosetletnią tradycję architektury Kościoła prawosławnego, uwzględniającej wszystkie wymogi liturgii i obyczajów.

Hajnówka to pierwszy etap wycieczki do Białowieży, która to bedzie tematem następnego wpisu. W Hajnówce zatrzymaliśmy się tylko na 1h żeby zobaczyć tą piękną cerkiew.

Od 1982 roku w cerkwi w Hajnówce organizowany jest festiwal muzyki cerkiewnej, śćiągajacy chóry z całego świata.

Kręciłem tylko z zewnątrz, w środku jest pięknie, zupełnie inaczej niż w kościołach katolickich. Byliśmy tam kiedy nikogo nie było, także mogliśmy spokojnie się rozejrzeć i spokojnie oglądać.

Na szczęscie cerkiew jest otwarta i można ją trochę “zwiedzić” a może tylko my mieliśmy wtedy szczęscie że kręcił się w pobliżu człowiek, który miał klucze i trochę nas oprowadził, miły człowiek.

Efektownym elementem wyposażenia cerkwi jest zawieszony pośrodku kopuły żyrandol – panikadiło- w formie krzyża greckeigo, uzupełniony witrażowymi kompozycjami, zaprojektowany przez Grygorowicza . Cerkiew ozdobiona została także rzadkimi w budownictwie prawosławnym witrażami, projektu Adama Stalony Dobrzańskiego z Krakowa.

Jadąc do Białowieży warto wstąpić na chwilę do Hajnówki, my tak zrobiliśmy i każdemu polecamy zobaczyć to dzieło sztuki jakim jest Sobór Sw Trójcy.

Lista najciekawszych miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić w Polsce, dodaj miejsca, które dla Ciebie są najważniejsze.