Polska, UNESCO, Zabytki

Stare Miasto w Toruniu

Toruń w 1997 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zalicza się do ścisłej czołowki miast Polski jeśli chodzi o ilość i jakość zabytków.

Na starym mieście byliśmy około dwóch godzin, ogólnie to była wycieczka do Ciechocinka w odwiedziny ale przy okazji zahaczyliśmy jeszcze o parę fajnych miejsc w tym o Toruń.

Większą część czasu podziwialiśmy widoki z Wieży Ratusza, wejście kosztuje około 10 zl z tego co pamietam a warto wejść mimo krętych i ciasnych schodów na górę.

Pierników nie próbowaliśmy tym razem ale za to polecamy pyszne lody, które możemy kupić w wielu miejscach.

Zaczeliśmy nasz spacer od Ratusza, tuż przed nim na wysokim cokole znajduje się pomnik MIkołaja Kopernika, dzieło z 1853 r. ręki Christiana Fryderyka Tiecka.

Stare Miasto w Toruniu from digitalpoland on Vimeo.

Ratusz jest siedzibą znanego w całym kraju Muzeum Okręgowego rzeżby i malarstwa polskiego jak i niemieckiego. Muzeum posiada bogate zbiory z okresu dawnego państwa krzyżackiego i Prus Królewskich, możemy podziwiać zbiory niemal z każdej gałezi rzemiosła artystycznego z XIV-XIX w.

Ratusz na przestrzeni lat pełnił funkcje administracyjne, sądowe i handlowe, a w ostatnim czasie także muzealne. Wraz z nabywaniem kolejnych funkcji jego konstrukcja zmieniała się.

Gotycki ratusz wypełniający środek rynku stanowi jedną z najwspanialszych budowli świeckich w Polsce.

Stare Miasto w Toruniu_00000

Nie mieliśmy dużo czasu, odwiedziliśmy jeszcze dom Mikoła Kopernika, bulwar na Wisłą, trochę ujeć tu i tam i trzeba było wracać, na pewno warto tu jeszcze przyjechać na cały dzień, na razie zaliczony ratusz, reszta czeka w kolejce…długiej kolejce 🙂