Polska

Strzelno

Strzelno to jedno z tych miasteczek, które skrywa ogromne skarby, ale jak się o nich nie wie to wydaje się, że to takie ciche, spokojne i zapomniane miasteczko.

Na niewielkim wzniesieniu znajduje się dawny klasztor sióstr Norbertanek, założony ok. 1170 r. Do zespołu klasztornego należy romański Kościół Świętej Trójcy, częściowo przebudowany na styl późnogotycki(sklepienia) i barokowy(fasada) oraz Kościół św. Prokopa, kolejna zabytkowa, romańska budowla, rotunda z kwadratowym prezbiterium, półkoliste absydia i okrągła wieża.

Te wyżej wspomniane skarby to unikatowe zabytki rzeźby romańskiej a mianowicie kolumny w Kościele Świętej Trójcy, a także wyjątkowo pięknie rzeźbiony tympanon z ok. 1216 r. w miejscu dawnego wejścia do kościoła.

Tympanon z XIII w. jest umieszczony na pn stronie kościoła, kiedyś wejście było właśnie z tej strony przez klasztor, teraz jest zamurowane.

Strzelno from digitalpoland on Vimeo.

Tympanon sprawia wrazenie masywnego, ma prawie metrową wysokość, kontrastuje z ciasnym wejściem, które wręcz przygniata.

Tympanon jest wykonany w formie trójliścia. Otacza on centralną postać Chrystusa na Majestacie w podtrzymywanej przez anioły aureoli, siedzącego na łuku wszechświata, trzymającego księgę i błogosławiającego. W zwieńczeniu znajduje sie Duch św. w postaci Gołebicy, po bokach symbole ewangelistów Marka i Łukasza, św. Piotr z kluczami i św. Paweł, zaś u stóp Chrystusa lew i bazyliszek.

Ten portal to symboliczna brama do miejsca świętego bo według ewangeli św. Jana :

Ja jestem bramą. Jeśli ktoś wejdzie przeze mnie – będzie zbawiony…

Kolumny stoją w dwóch parach. Kolumna gładka symbolizuje początek życia, kolumna z wałkami to symbol życia uformowanego. Druga para kolumn to kolumna północy, mroku, zła, grzechu i kolumna południa, światła, dobra i cnót.

Kolumny zostały wykonane prawdopodobnie przez saksońskich artystów na zlecenie jakiegoś zakonnika, biegłego w tematach biblijnych, w latach 1180-90.