Tylman z Gameren – projekty w Polsce

Tylman z Gameren to nazwisko jeszcze 2 lata temu nic mi nie mówiło. Pojawiało się od czasu do czasu podczas czytania przewodników turystycznych, przejrzałem ostatnio kilka wpisów na blogu i okazało się, że ten urodzony w Ultrechcie, architekt holenderskiego pochodzenia, projektował i przerabiał bardzo wiele obiektów w Polsce, były to zamki, pałace, kościoły, ołtarze, i co ciekawe otrzymał Złotą Ostrogę, tytuł szlachecki, równoznaczny z obywatelstwem polskim.

Tylman żył w latach 1632-1706. Skończył studia w Holandii, podróżówał do Niemiec, Włoch i prawdopodobnie Francji.Od około 1664 przebywał w Polsce, mieszkał w Warszawie na ul.Piwnej. Po otrzymaniu tytułu szlacheckiego ożenił się z polską szlachcianką Anną Komorowską.

Tylman z Gameren był z wykształcenia architektem, ale interesował się też hitorią, filozowią, teologią, malarstwem, inżynierią wojskową. Znany był jego księgozbiór, z którym przyjechał do Polski, zawierający wiele woluminów i dzieł klasyków tamtego okresu. Tylman szybko zdobył sobie uznanie wielkich rodów i od początku pobytu w Polsce pracował głównie dla rodziny Lubomirskich, ale także dla królowej Marii Kazimiery.

Tylman0005

To bedzię pierwsza część o Tylmanie, w której zawarte będą miejsca w Polsce, za wyjątkiem Warszawy, na ktorą przeznaczę oddzielny wpis, tam gdzie byłem są krótkie filmy w innym przypadku zdjęcia, same miejsca są warte odwiedzenia i zobaczenia nie tylko ze względu na tego w zasadzie można powiedzieć już polskiego architekta, ale jego obecność dodatkowo podnosi wyjątkowy charakter każdego z tych obiektów.

Zamek w Janowcu

Przejdż do Zamek w Janowcu

 Zamek w Łańcucie

Przejdż do Zamek w Łańcucie

Park Puławski

Przejdź do Park Puławski

Zamek w Rzeszowie

[shashin type=”photo” id=”1323″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Pałac Lubomirskich w Rzeszowie

[shashin type=”photo” id=”1324″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Pałac Branickich w Białymstoku

[shashin type=”photo” id=”1321″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Kościół św. Antoniego i Piotra w Węgrowie

[shashin type=”photo” id=”1320″ size=”medium” columns=”max” order=”user” position=”center”]

Przejdż do galerii Tylman z Gameren