Polska, Zamki

Zamek Smoleń

Zamek Smoleń a właściwie to co z niego zostało znajduje się 10 km na północny wschód od Wolbromia na Śląsku. Kiedyś to był bardzo okazały zamek, dziś ruiny już w znacznym stopniu zaczynają zarastać zielskiem. Najlepiej zachowała się jeszcze wieża z ciosów wapiennych, która jest najwyższym punktem i tylko dzięki niej z daleka wiadomo,że coś tu się znajduje. Wieża została zbudowana jako pierwsza a z czasem powstały mury obronne, zamek dolny i podzamcze.

Teraz ruiny zamku wchodzą do tzw. rezerwatu Smoleń, kiedyś nazywano to miejsce Pilcza od Ottona z Pilczy, któremu to ponoć przypisuje się budowę tej XIV w. jurajskiej siedziby.

Według podań studnia na zamku Smoleń miała głebokość 200m, którą wybudowali tatarscy jeńcy. Dla porównania Zamek Ogrodzieniec chwali się 100 m studnią. Ile tak na prawdę było tego się już nie sprawdzi dokładnie 🙂

Z przewodników możemy sie dowiedzieć że np.

Gdy krół Władysław Jagiełło będąc wdowcem żenił się po raz trzeci, szczęśliwą wybranką została Elżbieta Granowska, pani na zamku w Smoleniu.

Zamek jak i wiele innych w Polsce nie obronił się przed potopem szwedzkim, został doszczętnie ograbiony i następnie zniszczony. Rodzina Pileckich nigdy nie odbudowała zamku, który opuszczony i zaniedbany marnieje i czeka już chyba na to aby rozłożyły go piaski czasu.

Mapa

[salbumphotos=56,72,7]

Tags : , ,