Polska

Wiadukty Północy

To chyba był najlepszy dzien minionego juz lata. Pobudka przed 5 rano. Po 9 rano byliśmy już na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Rejs po jeziorze Wigry i kąpiel w Czarnej Hańczy może zostawię na później bo ten wpis będzie poświęcony tylko mostom w Stańczykach.

Pamiętam jak w telewizji leciał pierwszy sezon agenta i jednym z zadań jakie wymyślono uczestnikom był skok na bungi właśnie z jednego z podobnych mostów (Francja).
Wtedy myślałem czemu oni się tak boją? Przecież tam nie może być tak wysoko 🙂 Będąc w lipcu na obu, nie jestem pewiem czy dałbym radę wogóle skoczyć.

Mosty w Stańczykach są także nazywane wiaduktami północy lub akweduktami Puszczy Rominckiej, mają około 37 m wysokości i z dołu nie wydają się aż tak wysokie. Kiedyś ten teren był ogólnie dostępny, teraz jest w prywatnych rękach i za wejście na teren trzeba zapłacić małą kwotę 4 lub 5 zl.

Dwa mosty, z czego jeden trochę bardziej odnowiony i wydaję się bardziej bezpieczny. W dole płynie mała rzeczka Błędzianka. Mam nadzieję ze drugi z mostów też doczeka się odnowy bo szczerze mówiąc trochę strach w pewnych miejscach podchodzić do krawędzi.

Kiedyś przez te wiadukty jeździły pociągi, mówi się że tą trasą były przewożone surowce, głównie drewno i kamienie służące do budowy kwatery głównej Hitlera, Wilczego Szańca w Gierłoży. Teraz oczywiście już torów nie ma, zostały rozebrane przez rosjan w 1945 r.

Stańczyki leżą w województwie warmińsko-mazurskim, musimy się kierować na północny zachód od Suwałk, na wschód od jeziora Przerośl. W tych okolicach biegnie jedna większa droga nr 651.

Stańczyki to największe mosty w tej okolicy ale nie jedyne 🙂 I w tym miejscu chciałbym gorąco zachęcić do odnalezienia pozostałych. Dodam tylko że znajdują się w okolicy wsi Kiepojcie. W zasadzie to nie ma do nich drogi, można się dostać albo rzeczką od jeziora Przerośl albo nasypem kolejowym 🙂

I na koniec jeszcze jedna ciekawostka, jadąc drogą 651 między wsiami Wiżajny a Żytkiejmy, mamy punkt, w którym stykają się trzy państwa, Polska, Rosja i Litwa.